yukari cik
X

Zaman Kavramını Sorgulayan Dizi Dark: Aile Ağacı

Zaman Kavramını Sorgulayan Dizi Dark: Aile Ağacı

82ekran için yazan: Gürhan Kırımlılar

Netflix’te 2. sezonu başlayan bilim-kurgu, gizem dizisi Dark’ın, aile, akrabalık ve arkadaşlık ilişkilerini izlerken kafası karışmayan yoktur herhalde. Ama bundan önce iki kelam etmek isterim. Dizi zamanda yolculuk gibi çözümü bilinmeyen bir konu işlediği için elbet bir yerde mantıksızlık karşıma çıkar duygusuyla izledim, fakat bunu bolca gizem duygusu vererek çok iyi örtmüşler. Sonuçta bahsettiğimiz şey zamanda yolculuk. Ve izlediğimiz zamanda yolculuğu konu alan dizi ve filmler içinde bunu en iyi işleyenlerde ilk sıralarda yer alması muhtemel. Dizi “asıl soru nerede değil, ne zaman?” ana temasıyla başlayıp öyle de devam ediyor. Bu arada bir daha ki sezon böyle devam etmeyeceğini biliyoruz artık.

Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek arasındaki fark sadece bir ilizyondan ibarettir.
(Einstein’ın, zamanın mutlaklığı düşüncesinin sonunu getiren ve modern fiziği şekillendiren kişi olduğunu düşünürsek, zaman kavramını ondan iyi anlatacak yoktur büyük ihtimalle.)

Hikaye Almanya’da Widen adında, nükleer enerji santraline sahip küçük bir kasabada geçiyor. Konunun temeli de tabii nükleer enerji santralini işliyor. Fizik ve fizikçi görmek zamanda yolculuk için iyi bir seçenek fakat Dark başka bir seçeneği işliyor; din ve tarihten alıntılar yaparak dine göndermelerde bulunuyor.

Merak yaratması açısından biraz karışık olması doğal, fazlasıyla merak uyandırdığı da gerçek. Ama biraz akrabalık ve karakter ilişkilerinin abartılmış olduğunu söylemek de mümkün. Amme hizmeti olarak Dark hayranlarına dizinin akrabalık ilişkileri şemasını altın tepside sunuyoruz.

Not: Birkaç bilinmez de tamamlanırsa, zamanda yolculuk yapanların çoğunun Nielsen ailesi ile ilişkili olduğu açıkça görülecektir.