yukari cik
X

Yeni Nesil Eğlence: Aynen Aynen (2019)

Yeni Nesil Eğlence: Aynen Aynen (2019)

82ekran için yazan: Polat Öziş

Nitelikli ve farklı yapımların birer ikişer dijitale kaydığı günümüzde, samimi ama bir o kadar da kendine has bir iş YouTube semalarına arz-ı endam etti. Henüz ilk üç bölümü yayınlanan ve kadın-erkek ilişkisindeki enteresan detayları merkezine alan Aynen Aynen, izleyicisine vadettiği kahkahalarla dikkat çekmeyi başarıyor. Nilperi Şahinkaya ve Uraz Kaygılaroğlu’nun başrolleri paylaştığı mini dizinin yönetmenliğini ise Yunus Ozan Korkut üstleniyor.

En başta dile getirmekte yarar var. Aynen Aynen ciddiyetten uzak ama bir o kadar da hayatın içinden bir dizi. Nitekim tüm cazibesini de buradan aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Keza, birçoklarının yeni bir ilişkiye başlarken kafasında dönen tilkileri absürt bir şekilde dışa vuran yapım, böylelikle izleyicisine tanıdık bir hikaye sunarken, bir yandan da kocaman bir eğlencenin ortasına bırakmayı ihmal etmiyor. Eh doğrusunu söylemek gerekirse, hangimiz bir ilişki başlangıcında içinde kopan fırtınaları rafa kaldırıp, küçük yalanlara sığınmaz ki? İster beyaz deyin, ister pembe. Ancak duyguları masumane yalanlarla bastırmak, çoğu zaman ilişkileri temellendiren ana etmendir. Aynen Aynen ise hepimizin hayatında yer eden bu masum yalanları, makul süresi ve tüm eğlencesiyle aktarırken, izleyicisine tadından yenmez bir komedi sunmayı başarıyor.

Şu an için ilk üç bölümü yayınlanan dizinin en büyük artısı kuşkusuz ki özgün senaryosu. Erkeğin şehveti ve kadının masum aşk planı arasında gidip gelen ve bu çatışma noktasından harikulade bir komedi çıkaran dizi, iyi bir gözlem yeteneğinin eseri. Daha öncesinde Bir Kadın Bir Erkek’in de senaryosunu kaleme alan Alper Erze’nin mizahi kalemi, burada fazlasıyla hissedilir. Özellikle lafı gediğine oturtan çarpıcı diyaloglar ve zekice dile gelen espriler Aynen Aynen’in her kurşununu doğru adrese göndermesini sağlıyor ve bu da ekran başına geçen herkesin anbean kahkaha atmasına olanak tanıyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, hayatın merkezinde yer eden kadın-erkek ilişkisi çoğu zaman gereğinden fazla ciddiye alınan ve insanı türlü anksiyete krizine sürükleyen bir olaya evrilmiş durumda. Peki işin özü öyle mi? Bilinçaltımızda yarattığımız senaryolar, gerçekten de o kadar ağırbaşlı mı? Esasen Aynen Aynen’in güldürürken, insana nakşettiği düşüncelerden en önemlisi de bu. Evet, aşk ve seks serotonin hormonunun fazla salgılanmasına neden olan bir araç. Bu araca giden yol da aslında meşakkatli değil, fazlasıyla eğlenceli. Nitekim bu eğlenceli yolculuğa Aynen Aynen’de tanıklık etmek de pekala mümkün. Kaldı ki, bilinçaltındaki çatışmaları somut bir şekilde dışa vuran böylesi bir işin, eğlencesi kadar bizden bir hikayeyi de böylesine samimi bir şekilde anlatması, dizinin çekici yapısını katlayan en önemli değişkenlerden.

Bu noktada parantez açılması gereken ve dizinin eğlencesini dokunuşlarıyla maksimize eden kişi ise şüphesiz ki Yunus Ozan Korkut. Son yılların en çarpıcı işlerinden biri olan Benim Varoş Hikayem’e imza atan yönetmen, karanlık bir mahalleden çıkagelen eğlenceli hikayesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Filmin yarattığı sansasyon ve akabinde mahkemeye taşınan süreç sonrası suskun kalan Korkut’un, dönüşü için sessiz ama derinden olduğunu söylemek doğru olacaktır. Nitekim Aynen Aynen’de mizah konusunda ne kadar başarılı olduğunu gösteren ve senaryonun merkezine yerleştirdiği kadın-erkek çatışmasından akıcı bir hikaye çıkarmayı başaran yönetmen, dizinin ele avuca sığmaz yapısını da dinamik hale getiren yegane yapı taşı.

Gelgelelim Aynen Aynen’in ekran yüzlerine. En başta söylemek de yarar var. Uraz Kaygılaroğu ve Nilperi Şahinkaya’nın uyumu adeta ekrandan taşıyor. Keza onların bu denli uyumlu bir görüntü çizmesi, dizinin enerjisini de top noktasına çıkaran etmenlerin başında geliyor. Bu noktada ikiliye de hak ettikleri övgüyü teslim etmek gerekir. Nitekim, kısıtlı bir süre zarfı içerisinde karakter değişimini gerçekçi ve mizahi bir şekilde yansıtmak her babayiğidin harcı değil. Ancak hem Şahinkaya hem de Kaygılaroğlu ayakları yere sağlam basan performanslarıyla, hem Alper Erze’ye hem de Yunus Ozan Korkut’a en iyi şekilde destek oluyor ve Aynen Aynen’in başarıyla icra edilmiş bir ekip işi olduğunu dosta düşmana kanıtlıyor.

İzleyicisine alternatif bir mizah sunan ve makul süresini internetin özgür dünyasıyla birleştiren Aynen Aynen, kadın-erkek ilişkisinden yola çıkan yeni nesil bir eğlence. Kadın ve erkeğin kendine has düşünce yapısından beslenen ve ciddiyeti rafa kaldırarak, bilinçaltımızın aslında ne kadar eğlenceli hadiselere gebe olduğunu açıkça dışa vuran dizi, senaristinden yönetmenine kadar ekip halinde sunduğu dinamizmle özgün bir komediyi de huzurlarımıza getiriyor. Son kerteye gelirken itiraf etmek gerekir ki, henüz üç bölümü yayınlanan dizi, aynı tonda devam etmesi halinde bağımlılık yapacak düzeyde uçarı bir eğlenceye sahip!