yukari cik
X

Yeni Ne Var? Yeni Bi’ Şey Var Mı?

Yeni Ne Var? Yeni Bi’ Şey Var Mı?

Televizyonlar için her yeni sezon başladığında içimden şu şarkı sözü geçer “Başroldekiler hep mi şaşkın?“* Maalesef ülkemizde çekilen hemen hemen tüm dizilerin çatışma noktası başrollerin şaşkınlığı ve bu şaşkınlığın izleyiciye gösterilmesi üzerine kurulu.

Geçenlerde Sınav filminin ve Kavak Yelleri dizisinin senaristi Yiğit Güralp şöyle bir tweet atmıştı: “Sınav’ı yapmak istersin, 5 liselinin hikâyesini kim izlesin derler. Sınav 1,5 milyon gişe yapar peşinden 80 gençlik işi gelir. Sektör budur.”

Güralp’ın bu sözüne bende şöyle bir ekleme yapmıştım: “Cesaretsiz ve garantici yapımcılar yüzünden, oysa meydan tek senaristlere kalsa ne işler çıkacak.” Gerçekten de durum bundan ibaret. Özel televizyonculuğun başladığı 1990’dan günümüze kadar gelişme yok mu? Elbette var ama yeterli değil hele ki izleme alışkanlıklarının değiştiği günümüzde…

82ekran’daki ilk yazımda, kendimin televiyonla olan ilişkisi üzerine biraz otobiyografik bir yazı yazmayı planlamıştım ama son anda ‘başroldekilerin şaşkın’ olduğu zamanın geldiğini görünce televizyonlarımızda yeni ne var, yeni bi’ şey var mı? üzerine kalem oynatmak istedim.

Eveeeettt bayanlar baylar kemerlerinizi takın ve bekleyin! Dizilerdeki hikâyeler bizi uçuracaksa uçmaya hazırız.

TRT 1

Ülkemizin kamu yayıncılığı yapan televizyonu TRT’mizin birinci kanalında bu sene yeni dizi olarak “Yalaza” görünüyor. Osman Sınav’ın yapımcılığında çekilen dizi bir aile komedisi. TRT belli ki, Yeşil Deniz’den doğan boşluğu doldurmanın peşinde. Zira dizi bahsettiğim gibi hem bir aile komedisi hem de bir kasabada geçiyor. Konuyu okuduğumda Osman Sınav’ın efsane işlerinden Ekmek Teknesi gözümde canlansa da ortada farklı bir iş var. Yalaza’nın başrollerinde Sinan Taymin Albayrak, İpek Tuzcuoğlu, Didem Balçın, Hasan Kaçan ve Kadir Çöpdemir var.

TRT’nin devam eden dizileri: Diriliş “Ertuğrul” ve Payitaht “Abdülhamid”

STAR TV

Geçtiğimiz sezonlarda tutturduğu diziler ve ellerindeki yıldızlar ile adına yakışır sezonlar geçiren Star’ın bu yeni sezonunu oldukça sönük buldum. Yayınladıkları afili tanıtım filminde bir sezon boyunca bize ne sunacakları belli ama ilk etapta başlayacak tek dizi “Siyah İnci” görünmekte. Gold Yapım’ın yapımcılığını üstendiği dizi için Star TV genel müdürü Ömer Özgüner, “Çeşme’de başlayıp İstanbul’a uzanan, birbirini çok seven iki gencin bir araya gelememe hikâyesi Siyah İnci. Motivasyonu çok kuvvetli ve aradığımız bir aşk hikâyesiydi”** diye tanımlamıştı. Başrolde ekranların sevilen isimleri Tolgahan Sayışman ve Hande Erçel var.

Star’ın başlangıç olarak sönük kaldığını dile getirmiştim zira kanalın planladığı diziler var ama bunları geçen sezondan devam eden dizileri başlattıktan sonra, bu dizilerin performanslarına peyder pey göre bize sunacağını düşünüyorum.

İşte Star’ın fırındaki işleri:

Ufak Tefek Cinayetler: Ay Yapım’ın hazırladığı diziyi Kiralık Aşk’ın senaristi Meriç Acemi. Konu ise, liseden beri arkadaş olan dört kadının hikâyesi üzerine kurulu. Bu arkadaşlıktan en çok hasarı alan kişi intikam için geri dönecek.

Kaçak: TMC’nin yapımcılığında çekilen dizinin başrolünde Uğur Yücel var. Dizi başından itibaren 39 bölüm olarak plandı. Bir baba-kız hikâyesi izleyeceğiz ve senaryo lezzetinin Canım Ailem tadında olacağı aldığım duyumlar arasında.

Kefaret: ANS’nın titizlikle hazırladığı dizi bir Kore uyarlaması. Oyuncu seçimleri yapılan dizinin ismi de değişebilir. Şu an için kesinleşen isim başrolde Kadir Doğulu yer alacak.

Börü: STAR TV İç Yapımların hazırladığı dizi mini dizi formatında. Star, umarım mini dizi formatını tutturur, sevdirir ve ülkeye kazandırır. Yazın denedikleri Çember bunun uzun bir aradan sonra (Acayip Hikâyelerden sonra) ilk örneğiydi. Börü’nün arkasındaki isim ise Dağ filmlerinin yaratıcısı Alper Çağlar.

STAR’ın devam eden dizileri: Söz, Fazilet Hanım ve Kızları, Dolunay, Ateşböceği, Beni Affet ve Adını Sen Koy.

SHOW TV

Geçtiğimiz sezon İçerde dizisini tutturan ve sakız gibi uzatmadan finale erdiren Show TV, aynı ekiple, yine Ay Yapım ile Çukur’u yayına almış durumda. Senaryosunu Gökhan Horzum’un kaleme aldığı, Selim Öztürk’ün yönetmenliğini üstlendiği, dizinin ilk bölüm süpervizörü Uluç Bayraktar. Dizinin başrolünde Aras Bulut İynemli ve Ercan Kesal var. Çukur’un konusu; her şeyden uzaklaşmış müzisyen bir gencin ailesinin başına dönüş hikayesi.

Show TV, Ay Yapım ile ikinci iş üzerine çalışmakta ama henüz net bilgiler elimize ulaşmadı. Kanal ayrıca Ay Yapım’ın yaptığı Fi’nin gösterim haklarını satın aldı. Fi, mart ayından itibaren iki bölüm birden yayınlanacak. (Kanalı Ay Yapım sırtlamış resmen)

Show TV’de yayınlanacak diğer diziler ise şunlar:

Gecelerin Ötesi: Senaryosunu başarılı kalem Ethem Özışık’ın yazdığı, yönetmenliğini ise Osman Taşçı’nın yapacağı ‘Gecelerin Ötesi’nde Sinem Kobal ve Birkan Sokullu yer alıyor.

Klavye Delikanlıları: Süreç Film / Ali Gündoğdu’nun yapımcılığını üstlendiği, genel yönetmenliğini Murat Şeker’in yaptığı dizi; yeni nesil gençliği ve onların aileleriyle olan hikâyesini eğlenceli bir dille ekrana getirmeye hazırlanıyor. Merakla beklenen dizide Rasim Öztekin, Kaan Yıldırım, Vildan Atasever, Uraz Kaygılaroğlu, Ali Barkın, Selen Seyven, Seray Sever, Gül Onat, Cengiz Küçükayvaz, Sinan Çalışkanoğlu, Filiz Taşbaş, İpek Tanrıyar ve Mert Asker rol alıyor.

Show Tv’nin devam eden dizileri: Yeni Gelin ve Kalp Atışı

ATV

Dizi atv’de izlenir” sloganına yaslanan kanal eski dönemlerinin ekmeğini yemekte. Süper Baba, İkinci Bahar, Asmalı Konak, Ekmek Teknesi, Aliye, Canım Ailem gibi drama ve aile komedilerinin çok uzağında yapımlar izlemekteyiz son yıllarda kanalda. Yeni ne var diye soracak olursanız?

Seven Ne Yapmaz: MF Yapım’ın hazırladığı dizi romantik komedi türünde. Konusunu okuduğumda Yeşilçam’ın Güllü filmi gözümde canlandı. Safranbolu’dan İstanbul’a uzanacak olan dizinin başrollerinde Yusuf Çim ve Seren Şirince var.

Cennet’in Gözyaşları: Süreç Film’in yapımcılığında çekilen dizi bir Kore uyarlaması Esra Ronabar, Berk Atan ve Almila Ada başrollerde.

Atv’nin yeni dizilerinin fragmanlarına baktığımda ikisini de “tutacak” güçte bulmadım. Yayınlandıkları gün elbette önemli. Ve son bir not; televizyonculukta neyin tutup tutmayacağı henüz keşfedilmedi.

ATV’nin devam eden dizileri: Kırık Çiçekler, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Aşk ve Mavi, Kanatsız Kuşlar.

KANAL D

Yeni sezonda Kanal D, yeni başlayacak tüm dizilerini açıklayan nadir kanallardan oldu. (Açıklamak; derken fragmanlarını yayınlamayı kastediyorum.) İşte Kanal D’nin yeni yayın dönemi dizileri:

Ver Elini Aşk: Başrollerinde Ali İl, Sevda Erginci ve Köksal Engür’ün yer aldığı yapımcılığını Salacak Yapım’ın, yönetmenliğini Bora Onur’un üstlendiği Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem’in senaryosunu yazdığı “Ver Elini Aşk” Kanal D ekranında başladı, perşembe günleri yayınlanan dizi Vatanım Sensin geldiğinde gün değişikliği yaşayacak.

Tutsak: Dizinin başrollerinde Pamir Pekin, Gülper Özdemir, Caner Şahin yer alıyor. Yapımcısı ise televizyoncu kökenli bir isim yıllarca Kanal D’de genel yayın yönetmenliği yapan İrfan Şahin. Tutsak’ın genel hikayesi ve künyesi şöyle:

Hayata umutla bakan, neşeli, masum, gururlu ve güzel bir genç kız olan Elif, ailesinin ölümüyle amcası tarafından kendisinden 30 yaş büyük bir adamla zorla evlendirilmiştir. Elif, kocası Sadullah’ın tehdidi altında evden dışarı bile çıkamadığı bir “tutsak” hayatı yaşamaktadır. Gürhan Ailesi’nin karanlık sırlarını kullanarak aileye şantaj yapan Sadullah’ın ortadan kaybolmasıyla, Elif tamamen yabancı olduğu bir dünyada yapayalnız kalır.

Siyah Beyaz Aşk: D Productions imzalı dizinin başrollerinde; İbrahim Çelikkol, Birce Akalay var. Dizinin yönetmenliğini Yasin Uslu üstlenirken, senaryosunu ise Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon kaleme alıyor. (Eylem ve Sema’nın siyah, kara takıntısı devam ediyor.)

Dizinin konusu ise şöyle: Ferhat, peşine düştüğü adamı yaşatmak için bir doktora ihtiyaç duyar. Kendini insanları iyileştirmeye adamış olan doktor Aslı ile yolları bu sebeple kesişir. Hayatta asla yan yana gelemeyecek, siyahla beyaz kadar zıt iki insan. Aslı, zorla alıkonulduğu çiftlikte baskı altında yaralı bir adama hayat vermeye çalışırken görmemesi gereken bir şey görür. İyilik meleği sandığı, Ferhat’ın dayısı Namık’ın aslında bir katil olduğuna tanık olur. Artık Aslı’nın yaşaması imkansızdır. Namık tarafından ölüm fermanı imzalanır. Ferhat tam Aslı’yı öldüreceği sırada ona yaşaması için bir şans tanır. Tek bir şartla… Aslı’nın hayatını değiştirecek bir şartla. Bu “şart” hem Aslı’nın hem de Ferhat’ın hayatını kökünden değiştirecektir.

Fatih: Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolünde olduğu dizi için hazırlıklar titizlikle devam ediyor. Altan Dönmez’in yöneteceği, Alican Yaraş’ın ise senaryosunu yazdığı dizide Kenan İmirzalıoğlu’na Çetin Tekindor’un yanı sıra Metin Akpınar, Gürkan Uygun, Altan Erkekli, Burak Tamdoğan, Ertan Saban, Funda Eryiğit ve Duygu Boztepe’den oluşan güçlü kadro eşlik edecek.

Gülizar: Çiftlikte geçen bir aşk hikayesini anlatan diziyi Çağan Irmak yönetecek. Başrollerde ise Elçin Sangu ve Buğra Gülsoy var.

Hayati ve Diğeleri: Yapımcılığını 1441 Prodüksiyon’un üstlendiği, başrollerinde Celil Nalçakan, Günay Karacaoğlu ve Levent Ülgen’in yer aldığı dizinin yönetmenliğini Özer Kızıltan yaparken senaryosunu ise Onur Özcan ve Murat Özsoy kaleme alıyor.

Sürgün karakolunda baş komiserlik yapan Hayati (Celil Nalçakan), ona her fırsatta gelin bulmaya çalışan annesi Şükran (Günay Karacaoğlu) ve türlü yöntemlerle kolay yoldan köşeyi dönmeye çalışan dayısı Danyal’ın (Levent Ülgen) hikayesini konu alan

Kanal D’nin devam eden dizileri: Vatanım Sensin, Arka Sokaklar, İsimsizler, Çocuklar Duymasın ve Meryem.

 FOX TV

Fox da Kanal D kadar olmasa da tüm kozlarını baştan ortaya koyan kanallardan oldu.

Bizim Hikaye: Uyarlanıyor, uyarlandı derken daha başlamadan hakkında çok fazla haber ve yorum çıkan Bizim Hikaye, tüm dünyada büyük ses getiren Shameless isimli diziden uyarlanıyor. Bizim Hikaye’de Hazal Kaya, Burak Deniz ve Reha Özcan’a; Nesrin Cevadzade, Yağızcan Konyalı, Nejat Uygur, Pınar Töre, Berkay Akın, Evrim Doğan, İsmail Karagöz, Korhan Fırat, Mehmetcan Mincinozlu, Alp Akar, Zeynep Selimoğlu ve Ömer Sevgi eşlik ediyor. ‘Bizim Hikaye’nin yönetmenliğini Serdar Gözelekli yapıyor. Senaryosunu ise Hatice Meryem ve Banu Kiremitçi kaleme alıyor.

Kayıtdışı: Senaryosunu Şahin Altuğ ve Caner Güler’in kaleme aldığı, yapımcılığını Red Arrow Entertainment bünyesindeki Karga Seven Pictures’ın, proje tasarımı ile kreatif yönetmenliğini ise Cevdet Mercan’ın üstlendiği projede, güçlü oyuncu kadrosu da dikkat çekiyor. Dizide Erkan Petekkaya, Songül Öden ve Dolunay Soysert’in yer alıyor.

Oğul: Digiflame’nin yapımcılığını üstlendiği “Oğul”un hikayesi ve proje tasarımı deneyimli televizyoncu Çiğdem Savaşçıoğlu imzasını taşıyor. Yönetmen ve oyuncularıyla görüşmelerin sürdüğü projenin ocak ayı gibi ekrana gelmesi planlanıyor.

Kadın: Geçtiğimiz sezon Koreden Anne dizisini uyarlayan ekip bu sene Kadın isimli diziyi Fox için tasarlıyor. Başarılı yazar Hande Altaylı’nın ülkemize uyarladığı, Merve Girgin’in yöneteceği Kadın dizisinde başrol Özge Özpirinçci.

Fox’un devam eden dizileri: Şevkat Yerimdar, Savaşçı, No:309 ve Kalbimdeki Deniz.

Notlar:

1.Kanal sıralamasında kanalların ülkemizde yayına başladıkları ilk tarih referans alınmıştır.

2.Dizi isimleri değişiklik gösterebilir.

*Alıntı yaptığım şarkı “Vurmuşum” (Söyleyen: İzel)

**Oya Doğan’ın 14 Ağustos tarihli yazısından.