yukari cik
X

“Voldemort: Origins Of The Heir” Gerçekten Varis Olabilir Mi?

“Voldemort: Origins Of The Heir” Gerçekten Varis Olabilir Mi?

Birkaç ay önce duyurulmaya başlanan Voldemort: Origins of The Heir YouTube filmi, Harry Potter hayranlarını tarafından çekilmiş olup orijinal seriyle hiçbir bağı bulunmuyor. Neyse ki bulunmuyor. Ama The Cursed Child‘ın da başlarda hiçbir bağı olmamasına rağmen, kitabı J.K. Rowling’in orijinal serinin devamı olarak kabul etmesi üzerine Rowling’in bu filmi de kabul etmesi hiç de şaşırtıcı olmazdı.

Voldemort: Origins of The Heir filminde, dört Hogwarts binası (house) kurucusunun mirasçılarının hikayesi konu ediniliyor. Film, Grisha’nın gözünden -sonradan ters köşe yapsa da- Tom’un Voldemort’a dönüşümünü anlatıyor.

Grisha’nın, Tom Riddle’ın günlüğünün Ruslarda olduğunu öğrenmesi üzerine peşinden gitmesi kaçınılmazdır. Bildiğimiz üzere günlük, bir hortcrux olup Voldemort’un yok edilmesi için önce günlük yok edilmesi gereklidir. Grisha aynı zamanda Hufflepuff’ın mirasçısı olan Hepzibah Smith cinayetini araştırıyordur. Hepzibah, bildiğimiz kadarıyla büyülü eşya koleksiyoneridir. Aynı zamanda Voldemort’un hortcrux haline getirip ruhunun parçalarını sakladığı eşyalar olan Helga Hufflepuff’ın kupası ve Salazar Slytherin’in madalyonu da Hepzibah Smith’in koleksiyonundan parçalardır. Tom ile arkadaşlıkları, Hepzibah’ın Tom’un çalıştığı yer olan Borgin and Burkes’ yaptığı ziyaretler sırasında başlamıştır. Hepzibah, bir sohbetleri sırasında koleksiyonunun bu iki parçasını Borgin and Burkes’e vermek istemediğini söyler. Tom bunun ardından Hepzibah’nın evini ziyaret edip onu öldürür ve ev cini Hokey’in zihninde, cinayeti kendisinin işlediğine dair sahte anılar yaratır. Ev cini ölmeden önce Albus Dumbledore, anıların sahte olduğunu fark eden isim olmuştur; ama kanıt yetersizliğinden hiçbir şey yapma imkanı bulamamıştır.

Filmde bu gerçeklikle oynadıklarını görüyoruz. Filmdeki senaryoya göre Tom, kupanın izini sürerek öncelikle Lazarus’u öldürür; ardından da Hepzibah’ın evine gidip onu da öldürerek kupaya sahip olur. Ardından da diğer varisler olan Wiglaf ve Grisha’yı da öldürdüğünü öğreniriz. Godric Gryffindor’un varisi ve Rusların tutsak aldığı Grisha McLaggen; Ravenclaw’un varisi, Wiglaf Sigurdsson; Hufflepuff’un varisi, Lazarus Smith; Slytherin’in varisi ise Tom Riddle… Dört varis yakın arkadaşlardır, ama Tom hep diğerlerinden farklıdır. Böylece dört varis hikayenin içerisine yerleştirilmiştir. Ama, malesef bu yerleştirme fazlasıyla sahtelik hissi vermiş gibi görünüyor. Madalyon ile alakalı olarak Tom’un annesinin hikayesi ise bambaşka bir sırıtma hikayesi olma niteliğinde. Eğer ki böyle ana hikayeye tutunan ama alternatif olan bir film yapma fikriniz varsa, Harry Potter evreninden beslenebilmenin yanı sıra, o evrene uygun neden sonuç ilişkileri de kurabilmeniz gerekir. Ama burada diğer filmlere ve kitaplara topu atıp hiçbir sorumluluk üstlenmeyen bir film görüyoruz.

 

Teknik konulara gelirsek, ses ve ağız senkronizasyonu inanılmaz kötü görünüyor. Mikrofon için yeterli bütçeleri olmayabilir, ama STV dizileri bile bundan daha iyi senkronizasyon yapabilirdi. Ama filmin oyuncularının İtalyan olmaları göz önünde bulundurulursa, sonradan seslendirme yapılması belki de daha mantıklı olmuştur diyebiliriz. Repliklerinse Harry Potter dünyasına ait olamayacak kadar sahte olması kulakları çırmalar vaziyette. Çok fazla kahramanca replikler kullanılması bir süre sonra sinir bozmaya başlıyor. Senaryoyu ve birkaç teknik arızayı -nasıl olacağını bilmiyorum ama- görmezden geldiğimiz zaman geriye kaliteli bir yapım kalıyor. Emek harcanmış ve neredeyse bir sinema filmi kalitesine de ulaşmış olarak karşımıza çıkıyor. Bir YouTube filmi için bile harcanan emeği düşündüğümüz zaman, ülkemizdeki çoğu sinema filminin kalitesinin bir YouTube filmi kalitesine dahi ulaşamadığını görebiliriz. Üstüne üstlük bir de YouTuberlar’ın sinema filmi çektiğini zannettiği bir döneme girdiğimiz için Voldemort: Origins of The Heir, fazlasıyla övgüyü hak eder duruma geliyor. YouTuber filmlerinin afişlerinin, senaryolarının, yönetmenliklerinin adeta eş dostla ve diğer YouTuberlar tarafından yapıldığı söyleniyor. Voldemort: Origins of The Heir filmi de tamamen hayran kitlesi tarafından yapılmış durumda, ama hiç de ülkemizdeki yapımlar gibi amatörce görünmüyor. Tryangle Films tarafından çekilen film adeta YouTube’un geleceğinde nelerin olduğuna dair ip uçları veriyor. Ülkemizdekilerin de biraz olsun örnek almasını umut ederek, gelebilecek amatör internet yapımlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Filmin Türkçe altyazılı halini Çapulcular isimli YouTube kanalından izleyebilirsiniz.