yukari cik
X

Ufak Tefek Cinayetler 2. Sezon: Daha Büyükleri Gerçekten De Geldi Mi?

Ufak Tefek Cinayetler 2. Sezon: Daha Büyükleri Gerçekten De Geldi Mi?

 82ekran için Yazan: Deniz Ali TATAR

Geçtiğimiz sezon salı akşamları, iddialı bir dizinin peşine takıldık kaldık. Esrarengiz bir cinayet… 1 yıl boyunca ‘Kim katil, kim maktul’ diye aradık durduk. Kimimiz çok önde bir isim bekledi, kimimizin de tahmin ettiği şekilde gelişti. Sonuçta Edip’e veda ettik. Ayrıca Elif’in kazara ölümü de cabası. Ve Ufak Tefek Cinayetler’de yeni sezon, an itibariyle ekranlara arz-ı endam etti. Oya, Merve, Serhan ve diğerleri, takım bozulmadan sanki hiç cinayet olmamış gibi pırıl pırıl karşımızdaydılar. Yeni sezona başlayan her dizide olduğu gibi Ufak Tefek Cinayetler’de de irili ufaklı değişimler göze çarpmıyor değil. Jenerikte baştan aşağı değişim olmasa da yeni yeni eklemeler var. Bu bize hikâyenin daha da hareketlendiğini gösteriyor.Tema müziklerinde yenilenme var, ki bu da önemli bir detay.Bir de Merve Aksak’ın yeni saç kesimi, gerçekten de çok yakışmış.

Bu sezona da yine geçen sene olduğu gibi, en sondan başlamış olduk. Yıl 2019’dur ve Oya bir katildir! Acaba kimi, niye öldürmüştür? Bu sezonun merakı da bu olacak gibi görünüyor. Ve hemen 2018 Eylül’den hikâye devam eder. Herkes şoktan çıkmış ve sanki hiç Edip’in ölümü yaşanmamış gibi renkli hayatlar devam etmektedir. Merve kızını da alıp yurtdışı tatilini yapmış ve oldukça mutludur. Ama olayların içini açtığımızda durumların farklılığını görebilmek mümkün. Serhan ne sevdiği kadın Oya’ya ne de yeni doğan bebeği Deniz’e gidebilmektedir. Merve onu öyle bir tıkamıştır ki, hayat onun için bir ıstırap haline dönüşmüştür. Fakat Merve’nin de eski gücünü kaybettiğini hissetmesi de, yıprandığı anlamına geliyor. Merve küllerinden doğabilecek biri, ne olacağı hiç belli olmaz.

Ayrıca şu durum da kafama takılmadı değil. Oya’nın bebeğini erken doğurmuş olabileceğini anlarım, fakat bu kadar da erken doğurma olur mu diye insanın aklından geçmiyor değil. Hatta bu kadar erken doğmuş bir bebek, o kadar büyük olabilir mi? Bu mantık hatasına açıklama gerekiyor sanki.

Osman Sonant, bir psikopat tipten bir diğer psikopat tipe geçiş yapmış durumunda. Leyla ile Mecnun’daki Yavuz olarak onu tanısak da, Fi’deki Sadık Murat Kolhan yani ‘SMK’ her zaman yeri ayrı bir adam durumunda. Kerim Adil Sağlam, sırlarıyla ve esrarengiz kişiliğiyle Sarmaşık’a arz-ı endam etti. Yüzüne gülüp arkasından sallayan komşuları pek sallamayan ‘KAS’ ın derdinin Merve olduğu daha ilk bölümden anlaşıldı. Önce Oya ile tanışıp Sarmaşık’a sızan Kerim’in, Oya’yı gözüne kestirdiğini hepimiz zannettik. Fakat bölüm sonuna doğru ayrı bir şoku daha yaşadık. Meğer Merve ve Kerim yıllar önce sevgiliymiş. Merve, paranın ve hırsın peşinden ‘Merve Aksak’ olabilmek için Kerim’i yarı yolda bırakmış. Kerim ve Merve arasında geçmişin büyük bir hesaplaşmasını sezon boyunca göreceğiz anlaşılan. Ayrıca daha ilk tanışmada Serhan’ın da nefretini kazanan Kerim, Oya üzerinden Merve ve Serhan’a daha çok şey yaşatacak eminim ki…

Ushan Çakır’ın canlandırdığı Emre karakteri de, henüz beklediğim fırtınayı göstermiş değil. Burcu’nun yeni sevgilisi olarak dahil olan Emre, Taylan’ın geçmişte basketboldan da arkadaşı. Hatta Pelin ile aralarında geçmişten gelen gizemli bir durum da var gibi görünüyor. İlerleyen bölümlerde buradan da bir şeyler çıkacaktır umarım… Emre, Burcu’nun Arzu ve Mehmet ile olan geçmişini de sezmeye başladı sanki. Bunun daha da derinine inecekmiş gibi sezdim ben.

Merve Aksak’ın kendine has ‘Hoş buldum’ partisine tüm Sarmaşık yine davetliydi. Fakat bu partide herkes kendi kabuğunda kalmayı tercih etti. Ben en azından birkaç hesaplaşma daha görmeyi tercih ederdim; Oya cephesinde veya Taylan-Kerim arasında. Bölüm Kerim-Merve hesaplaşma sarmalıyla en üst noktada sonlansa da, Taylan ve Kerim arasında geçmişten gelen ‘Basketbol’ hesaplaşmasının altında da büyük olayların yattığını görmemek imkansız. Peki polislerin Serhan’a gidip ‘işlenen suçu bir başkasının üstüne yıkmak suretiyle tutuklama’ durumu neydi allah aşkına? Bu durum da ciddi anlamda belirsizliğini üstüne çekmiş durumda.

Ve en başta sorduğumuz soru: “Daha Büyükleri gerçekten de geldi mi?” Bunu ilk bölümden anlayabilmek çok zor. Ama UTC, şatafatını göstere göstere güzel bir giriş yaptı sezona. Hiçbir şey bıraktığımız gibi değil, yeni bir dizi başlamış havasını da sezebiliyoruz. Elimize, Oya’nın 2019’da yaşadıklarını sayarsak, 1 cinayet daha geçti. Fakat maktulün kim olduğunu yine bilmiyoruz. Yine 1 yıl boyunca, bu kez katilin belli olduğu bir cinayeti merak edeceğiz. Ayrıca Edip’i öldüren şeyin belirsizliği de cabası.

Sezonu Facebook’ta “Criminal Case” oynayarak beklediğimi itiraf etmeliyim. Bu kez sezona idmanlı başladım yani. Bol bol entrika ve cinayet çözeceğimiz, kısacası labirentten çıkış yolunu bulmaya çalışacağımız bir UTC sezonu daha hayırlı olsun!