yukari cik
X

Sezonun Yenileri: İddiasız Sezonun İddialı Yapımları

Sezonun Yenileri: İddiasız Sezonun İddialı Yapımları

Hanımlar beyler, karşınızda Türk televizyon tarihinin en sönük sezonu var. Geçen sene yine bu platformdaki yazımın başlığı “Yeni Ne Var? Yeni Bi’ Şey Var Mı?” idi. Bu başlık altındaki yazı ile aslında çok da yeni işlerin olmadığını, aynı hikayelerin pişirilip önümüze koyulduğunu anlatmaya çalışmıştım. Ama bu sezon geçen seneyi aratacak gibi!

İçinde olduğumuz ekonomik darboğaz, televizyon kanallarının bütçe kısıtlamasına gitmesi, “büyük prodüksiyon” dediğimiz işleri bu sezon göremeyeceğimiz anlamına geliyor.

Özellikle geçtiğimiz sezonun sonuna doğru major kanallardan, Kanal D’nin el değiştirmesi; kanalın eski genel yayın yönetmeni Murat Saygı‘nın yeniden kanalın başına getirilmesi ve akabinde verdiği röportajdan öğrendiğim kadarıyla yüksek bütçeli işlere onay vermeyeceği ve her gece bir dizi mantığını sürdürmek istemediğiydi. Saygı, stüdyo işlerine tekrar dönülmesi gerektiğini ve dizilerde bütçelerin çok fazla olduğunu hatta bazı oyuncuların Hollywood starlarından daha fazla kazandığını dile getirmişti.

Bu sene TV8, ara verdiği dizi yayınlamaya işine geri dönüyor.

Tüm bunların ışında gelin bu sezon hangi dizileri izleyeceğiz şöyle bir göz atalım:

TRT 1

Ülkemizin ilk televizyon kanalı yeni işlerini herkesten önce yaz ortasında yayınlamaya başlamıştı. Özel kanalların dizileri ekrana gelene kadar kanal kendi takipçilerini yaratmaya başladı.

Ege’nin Hamsisi:Baba Ocağı’yla başlayan Ege dizileri geleneği bu sene TRT 1’de devam ediyor. Bu sıcak aile komedisinin başrollerini İclal Aydın, Uğur Çavuşoğlu, Uraz Kaygılaroğlu, Bestemsu Özdemir, Asuman Dabak, Eser Eyüboğlu ve Hakan Bilgin paylaşıyor.

Elimi Bırakma: TRT’nin yaz aylarında yayınlamaya başladığı dizi şimdiden kendi kitlesini yarattı diyebiliriz.

Başrollerini Alina Boz ve Alp Navruz paylaşıyor. Sahip olduğu tüm değerleri bir gecede kaybeden Azra ile benzer kaderi paylaştıkları Cenk’in yollarının kesişmesiyle başlayan hikaye, “insanın dönüp gidebileceği bir evinin, ailesinin olması dünyanın en büyük hazinesi” mottosu ile hareket ederek, aile bağlarının önemini bir kez daha seyircinin gözleri önüne serecek.

Kanalın koordinatörü Kurtuluş Zeydan, Vatan gazetesinden Oya Doğan’a verdiği röportajda kanalın yedek işlerini şöyle özetledi: “Resmi olarak sözleşmesi yapılmış Vuslat diye bir işimiz var. Bir imkansız aşk hikayesi. Şu anda cast yapılıyor. Tozkopan adında bir çocuk aksiyon işimiz var. Problemler yaşayan 10 yaşında bir çocuğun okçulukla tanışıp bütün hayatının dönüştüğü bir hikaye. Hafta sonu yayınlayacağız ve prime time işi değil. İki tane de imzada olan işimiz var. Biri Halka, diğeri Sıfır Noktası.

TRT 1’in geçen sezonlardan devam eden dizileri: Diriliş: Ertuğrul, Kalk Gidelim, Payitaht Abdülhamid ve Mehmetçik Kûtulamâre

STAR

İlk özel televizyon kanalımız Star sezona en rahat giren kanallardan. Star’ın dört dizisi geçen sezondan devam eden ve oldukça yüksek reyting alan işlerden. Her biri kendi gününde ya birinci ya da ikinci olan bu yapımlar kanalı bu sezonda sırtlayacak gibi.  Bu dört diziye yazın yayına giren ve kısa sürede yüksek reytinge ulaşan Erkenci Kuş ve Ağustos başında başlayan ve ortalama sonuçlar elde eden Nefes Nefese ile Star, haftanın altı gününü dizilere ayırmış durumda.

Peki Star’da yeni başlayacak dizi yok mu diye soracak olursanız? Kanalın anlaşmasını imzaladığı Kardeş Çocukları isimli bir dizi bulunmakta. Oyuncu kadrosunda Mehmet Aslantuğ ve Ayça Bingöl var. Tahminime göre dizi Ocak ayı içinde yayınlanmaya başlayacak ya da mevcut dizilerden beklenen sonuç alınamadığında hemen sahaya sürülecek yedek oyuncu olacak bu iş.

SHOW TV

Geçtiğimiz yılı fenomen haline gelen Çukur ve Yeni Gelin isimli dizileriyle kapatan SHOW TV, yeni dizi tutturmakta en çok zorlanan kanalların başında geliyor. Yazın yayına sürdüğü Meleklerin Aşkı ve Darısı Başımıza dizilerini yayından kaldıran Show’un yeni dizileri şunlar:

Gülperi: Başarılı senaristler Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon’un senaryosunu yazdığı ve Cem Karcı’nın yönettiği Gülperi’nin başrollerinde Nurgül Yeşilçay ve Timuçin Esen yer alıyor. Dizi, çocuklarını yeniden kazanmak için umudunu hiç kaybetmeden mücadele eden bir annenin gözyaslariyla dolu hikayesini konu alıyor.

Keşke Hiç Büyümeseydik: Birol Güven ve ekibinin kaleme aldığı dizi Hulusi Bey (Ege Aydan) ve Mukaddes Hanım’ın (Açelya Akkoyun) gençliklerinden başlayarak 40 yıllık zaman dilimi içinden günümüze çocukları ve torunlarının yaşamına odaklanıyor.

Show Tv’nin mutfağındaki işlere gelince: Ay Yapım imzalı ve başrolünde Kıvanç Tatlıtuğ’un olduğu kod adı Çarpışma. Gold Film’in yapımcılığını üstlendiği ve Erkan Petekkaya’nın başrolünü oynadığı Vurgun. Ve son olarakta Tims&B’nin yapımcılığını üstlendiği, Şebnem Aksoy Açıkalın’ın senaryosunu yazdığı Barış.

Show Tv’nin devam eden dizileri: Çukur, Yeni Gelin

ATV

Bana göre “dizi atv’de izlenir” sloganının çok uzağındaki kanal eskiden dizi trendlerini belirler; kanalda daha sıcak, samimi işlere imza atardı.

Atv’nin üç tane dizisi geçen sezondan geldi ve oldukça yüksek izlenme oranlarına sahip. Kanalda bu sezon başlayacak işlere gelince:

Bir Zamanlar Çukurova: 1970’li yıllarda, İstanbul’da evlenmeye hazırlanan iki gencin başına hiç hesaba katmadıkları bir olay gelir. Kader bu çifti, Adana’da Çukurova’nın uçsuz bucaksız coğrafyasına bırakıverir. Her şeye rağmen aşklarını yaşamaya kararlı bu çiftin kaderi, çiftliklerinde çalıştıkları Yaman ailesiyle tanıştıktan sonra sonsuza kadar değişir. Konusu bu şekilde olan dizinin başrollerini Vahide Perçin, Uğur Güneş,  Murat Ünalmış, Hilal Altınbilek paylaşıyor.

Can Kırıkları: NTC Medya Mehmet Yiğit Alp’in yapımcılığını üstlendiği Can Kırıkları, iki kadın polisin dram hikayesini ele alıyor. Dizide Hande Doğandemir, Seçkin Özdemir, Funda Eryiğit, Alican Yücesoy, Özgür Çevik, Ecem Özkaya, Hazar Motan, Kemal Uçar, Ali İpin ve Demir Karahan rol alıyor.

Atv’nin devam eden dizileri ise: Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Aşk ve Mavi, Sen Anlat Karadeniz.

Kanal D

Geçtiğimiz sezon el değiştiren kanalın 13. sezonuna giren Arka Sokaklar ve Çocuklar Duymasın dışındaki tüm dizileri yeni yapımlar olacak. Kanalın genel müdürü Murat Saygı’nın her akşamı dizilere ayırmayacağını yazının başında söylemiştik.

Koca Koca Yalanlar: Yaz sonu yayına giren dizin mütevazı bir yapım olarak karşımıza çıkmakta. Deneyimli senarist Gül Abus Semerci’nin yazdığı dizinin başrollerinde Hakan Yılmaz,      Evrim Alasya, Selen Uçer, Pelin Öztekin, ve Rüzgar Aksoy yer alıyor.

Bir Umut Yeter: Başarılı yapımcı Faruk Bayhan’ın yapımını üstlendiği, senaryosunu Melis Civelek’in yazdığı dizinin önemli rollerini  Tolgahan Sayışman, Esra Bilgiç Töre Hazal Subaşı, Serhat Tutumluer canlandırıyor. Dizinin konusu kısaca şöyle: Askerlikten malulen emekli olan Yılmaz, Köyceğiz’in ıssız bir adasında bulunan deniz fenerini kendine sığınak olarak seçtiğinde, yeni ve yalnız bir hayata başladığını düşünüyor olsa da, kısa sürede yanıldığını anlayacaktır.

Bir Litre Gözyaşı: 15 yaşında ölümcül bir omurilik soğanı hastalığına yakalanan, 25 yaşında da hayata gözlerini yuman Aya Kito’nun hayat hikâyesinden uyarlanan Med Yapım – Mf Yapım imzalı “1 Litre Gözyaşı”, umut dolu, vazgeçmeyen ve ayakta duran bir ailenin hikâyesini izleyicilere sunacak.

1 Litre Gözyaşı’nda Sanem Çelik, Miray Daner, Tolga Tekin rol alıyor. Dizinin yönetmenliğini Serhan Şahin üstlendi.

Muhteşem İkili: TMC’’nin hazırladığı Muhteşem İkili dizisinde, iki polisin hikayesini anlatıyor İbrahim Çelikkol ve Kerem Bürsin‘in rol aldığı dizide yer alan iki polisinde alt hikayeleri birbirinden farklı.

Kanal D’nin geçtiğimiz sezonlardan gelen dizileri: Arka Sokaklar ve Çocuklar Duymasın

FOX

Star gibi sezona rahat başlayan kanallardan olan Fox’un geçtiğimiz sezondan gelen dört dizisi bulunmakta. Fox’un bu sezon başlatacağı işler:

Bir Deli Rüzgar:Yapımını TMC Film’in, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği, FOX’un merakla beklenen yeni dizisi “Bir Deli Rüzgar’ın başrolleri Hatice Aslan, Pınar Deniz, Berk Cankat, Almila Ada, Görkem Kanbolat’a emanet. Dizinin konusu şöyle: Melike Candan, ağır bedeller ödeyerek en dipten en zirveye tırmanmış, 70’lerde ve 80’lerde assolistlik mertebesine ulaşmış bir yıldızdır. Melike’nin bugünkü yaşamı ise bambaşkadır. Bir gün tuvaletçi olarak çalıştığı barda  tıpkı kendisinin ilk günlerindeki gibi gözünü en yükseğe dikmiş Gökçe Yücel ile karşılaşır. O zirvenin nasıl bir yer olduğunu bilen Melike’nin amacı Gökçe’yi uyarmaktır. Ancak zirvenin ihtişamı Gökçe’nin kulaklarını tıkarken hayat Melike’nin karşısına geçmişini çıkarmaya devam edecektir.

Ateşe Koşanlar: Henüz hazırlık aşamasındaki dizinin konusu gerçek hayattan alınmakta. İzmirli itfaiyeci kadınların hikayesini FOX dizi yapıyor.

Yerli This Is Us: Merve Girgin’in yöneteceği diziyi Deniz Madanoğlu kaleme alıyor. İsmi henüz netleşmeyen Amerika’dan uyarlanan dizide Songül Öden, Celil Nalçakan, Birkan Sokullu, Olgun Toker ve Elçin Afacan başrolleri paylaşacak.

FOX’un devam eden dizileri ise şunlar: Savaşçı, Kadın, Yasak Elma ve Bizim Hikaye.

Kanalın yazın başlayan  4N1K İlk Aşk dizisinin akıbeti ise net değil. Dizinin kaldırılacağı ya da başka bir mecrada devam edeceği kulislerde konuşulmakta.

TV8

Dizi işlerine ara veren kanal bu sene birini Star’dan transfer ettiği, diğerini ise Med Yapım’a hazırlattığı iki dizi ile liglere dönmeyi planlıyor.

Jet Sosyete: Geçen sene Star’da başlayan dizi burada kendisine kemik bir takipçi kitlesi oluşturdu. Gülse Birsel’in kaleme aldığı sit-com bu sene TV 8’de yoluna devam edecek.

Kızım:Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Tuğutlu ve Beren Gökyıldız’ın başrollerini paylaştığı Kızım’ın yapımcılığını Med Yapım – Fatih Aksoy’un üstleniyor, yönetmen koltuğunda ise Gökçen Usta’nın oturduğu, senaryosunu Banu Kiremitçi Bozkurt ve Irmak Bahçeci’nin kaleme aldığı dizi bakalım TV 8’de nasıl bir performans sergileyecek?