yukari cik
X

Komik mi Komik, Kara mı Kara: Karakomik Filmler 2 (2020)

Komik mi Komik, Kara mı Kara: Karakomik Filmler 2 (2020)

82ekran için yazan: Kaan Okan Çelik

Daha kara daha komik Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı ve aynı zamanda yönettiği “Karakomik Filmler 2” 17 Ocak’ta vizyonda!

Cem Yılmaz’ın geçtiğimiz sene izleyiciyle buluşan ve alıştığımız Cem Yılmaz filmlerinden farklı oluşuyla bir grup insan tarafından sevilen bir grup insan tarafındansa yadırganan “tek bilete iki film” sloganıyla izlediğimiz Karakomik Filmler 1’in ikincisi bu ay vizyona giriyor.

Karakomik Filmler’in birincisi “2 Arada” ve “Kaçamak” adlı filmlerden oluşuyordu. Hayli geniş bir oyuncu kadrosunu barındıran filmler birbirinden bağımsız iki hikayeyi izleyenlere sunmuştu. Vizyona girecek bu filminde de aynı yapı söz konusu. “Deli” ve “Emanet” adlarını taşıyan filmler yine sinemaseverlere “tek bilete iki macera” sunacak.

Beyazperdeye yeni bir yaklaşım getiren filmler iki saat içinde iki farklı macerayı izleyenlere sunuyor. Bu tarz bir çalışmanın çıkış noktasını Cem Yılmaz:  “İki senede bir film yaptığın zaman izleyici biraz fazla beklemiş oluyor. Bu formül çalışırsa mesela, 60 dakikalık hikâyelerde biz hem kalabalıklaşırız hem de herkes kısa aralıklarla farklı performanslar çakıp hüner gösterebilir. O nedenle bunun dört filmle kalmasını istemem doğrusu, inşallah devamı gelir bu formülün” diye özetlemişti. Yılmaz, sözlerine şöyle devam etmişti: “Hepimize çok ilham veren Yavuz Turgul, 20 senedir filmlerimizle ilgili fikir beyan eder. Epey de acımasızdır yani, sert şeyler de söyler, alaycı da yaklaşır babacan bir tavırla, sevgiyle eleştirir. Bu son işi izlediğinde hayatımda ondan duymadığım övgülerden nasiplendik. Çok mutlu oldum”

Cem Yılmaz yükselen televizyon dizileri ve dijital platformlardaki işlerin de kendisine ilham verdiğini: “Birkaç hikâyenin birbirine dokunarak buluşması çok büyük bir buluş değil, böyle çok örnek var ama bizde az. Bizde çok yönetmenli, çok öykülü sinema filmleri var ama bir seansta 60 dakikalık iki öykü pek yok. Hikâyeler birbirine geçsin ya da geçmesin. Mesela ilk izleyeceğimiz ‘2 Arada’ ve ‘Kaçamak’taki karakterler birbirleriyle feribotta denk geliyorlar ama diğer ikisinde böyle bir şey yok.” sözleriyle açıklamıştı. 

Karakomik Filmler 1’de Neler Olmuştu?

Her ne kadar filmlerin birbirleriyle bağlantıları olmasa da ilk filmde neler olduğuna dair kabaca bir bilgi vermekte fayda var. Bu bilgiler Karakomik Filmler 2’de seyirciyi yapı olarak nasıl bir film beklediği ile ilgili de ufak bir ipucu olsun. 

2 Arada: Bir İdo feribotunda garson olarak çalışan Ayzek’in hikâyesinin anlatıldığı “2 Arada” filminde Cem Yılmaz’ın yanı sıra Zafer Algöz, Ozan Güven, Cemre Ebuzziya, Uraz Kaygılaroğlu, Bala Atabek, Umut Kurt ve Cem Davran da rol alıyor.  Serinin ilk filmdeki bu hikâye (Kaçamak filmine göre) özellikle eleştirmenlerden daha fazla olumlu eleştiri almış ve ağızlarda güzel bir sinemasal tat bırakmıştı.

Kaçamak: Bir hafta sonu kaçamağı yaşamak isteyen 4 arkadaş ve gittikleri spa merkezinin sahibi Alpay’ın başlarına gelen beklenmedik olayların eğlenceli bir dille anlatıldığı Kaçamak filminde ise Cem Yılmaz’a Özkan Uğur, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Necip Memili, Nilperi Şahinkaya ve Alişan Uğur eşlik ediyor.

Karakomik Filmler 2’de bizi neler bekliyor?

Cem Yılmaz’ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı, yapımcılığını NuLook ve CMYLMZ Fikirsanat’ın üstlendiği Karakomik Filmler 2 birbirinden bağımsız senaryoları ile yine izleyenlere güzel vakitler geçirmesini sağlıyor. Serinin ikinci filminde izleyeceğimiz filmlerin isimleri ise şöyle: Deli ve “Emanet” 

Filmlerin oyuncu kadrosu da hayli zengin. Özellikle Cem Yılmaz serinin bu filmlerinde de izleyiciyi şaşırtan rollerde karşımıza çıkıyor. Cem Yılmaz’a filmde; dizi, sinema, müzik ve televizyon dünyasının ünlü isimleri eşlik ediyor.

Karakomik Filmler 2’nin “Emanet” adlı bölümünde; babasının vefatının ardından şöhret olma hayaliyle yola çıkan Birol’un yaşadığı maceraları anlatılıyor. Filmin  izleyicileri eğlendirmeyi ve güldürmeyi amaçlarken, filmin bu bölümünün oyuncuları Çağlar Çorumlu, Özge Özpirinçci, Celil Nalkaçan ve Tansu Biçer.

Karakomik Filmler 2’nin “Deli” adlı bölümü ise taksici Güven’in bir gece mesaisinde başlayan olaylar ve bunun etrafında gelişen trajikomik maceralar anlatılıyor. Özkan Uğur, Büşra Develi, Cem Davran, Emin Gürsoy filmin bu bölümünde Cem Yılmaz’a eşlik edecek oyuncular. 

Filmin görüntü yönetmenliğini Ahmet Sesigürgil yaptı. Son yıllarda özellikle Limonata ve Dört Köşeli Üçgen filmlerindeki görüntüler ile adından söz ettiren Ahmet Sesigürgil filmin ilk bölümünün de görüntü yönetmeniydi. Filmin müzikleri ise reklam filmleri ve sinema filmlerine yaptıkları çalışmalarıyla tanınan Jingle House ekibinin imzasını taşıyor. 

18 Ekim 2019’da vizyona giren ilk filmi 700 bin kişi sinemalarda görmüştü. Cem Yılmaz filmleri için hayli az olan bu izleyici sayısı bakalım Karakomik Filmler 2 için kaç olacak? Ve yine bakalım Karakomik Filmler serisinin ikincisi seyirci tarafından sevilecek mi? 

[email protected]