yukari cik
X

İyileşme, Sarah Lynn ve Sendikalaşma: BoJack Horseman 6. Sezon İlk Kısım

İyileşme, Sarah Lynn ve Sendikalaşma:  BoJack Horseman 6. Sezon İlk Kısım

82ekran için yazan: Furkan Erkan

Biraz buruk bir sevinçle de olsa BoJack Horseman’ın yeni sezonunu nihayet karşıladık. Buruk diyorum çünkü izlediğimiz 6. sezon, dizinin son sezonu olacak. Ama depresif atımıza da yeniden kavuştuğumuz için memnunuz. Şahsen dizinin final yapacağını öğrendiğimde ben bu durumu olumlu karşılamıştım. Zira bir dizide ana karakterin yaşadıkları bir devamlılık içerisinde gelişiyorsa, bunu bir dizi değil film gibi takip etmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla genel geçer akçede, her filmin bir baslangıcı ve sonu var değil mi? O yüzden BoJack’in kendi yolculuğunu da çoktan tamamladığını düşünüyorum. Özellikle 5.sezonda annesinin tabutu başında yaklaşık 20 dakika boyunca konuştuğu o müthiş bölümde. Peki Netflix, yapımcılar ve senaristler gerçekten BoJack Horseman’a finali koymada bunu mu kıstas aldı? İşte, durum tam olarak öyle değil.

Şöyle ki, haberler doğruysa, BoJack Horseman’ın yapımcı şirketi Shadowmachine’de çalışan animatörler, sendikalaşma kararı aldıkları ve bu sürece girdikleri için, hem Netflix’e geçtiğimiz aylarda hazırladıkları Tuca&Bertie hem de  BoJack Horseman dizilerini iptal ettiler. Hal böyleyken sıkışık bir hikaye akışı içerisinde yeni sezonda  BoJack Horseman’la beraber çevresindeki karakterlerin de hikayelerine, değişimlerine çabuk bir şekilde de olsa şahit oluyoruz. Bu arada Netflix, La Casa de Papel’de uyguladığı stratejiye benzer şekilde, bu 16 bölümü iki kısma ayırdı. Şu anda platformda ilk 8 bölüm yer alırken, kalanını Ocak ayında izleyeceğiz.


Yeni sezona başlarken, her sezonda olduğu gibi 6. sezonda da farklı bir intro gördük. Şu ana kadar BoJack Horseman’ın sezon introlarında şöyle bir ortak vardı. Her biri o sezon BoJack’in neler yaşayacağını, hayatındaki dönüm noktalarını gösteriyordu. Bu sefer ise 6. sezona, şimdiye kadar izlediğimiz 5 sezonun minik ve çarpıcı bir özetini yansıtmışlar. Horsin Around’daki yıllardan BoJack’in annesiyle olan ilişkisine; oradan Philbert dizisi kariyeri ve bu sezonda göreceğimiz Sarah Lynn’in ölümünden sonra cereyan edecek olaylar.

Evet doğru, Horsin Around’da Bojack’in partneri Sarah Lynn, aşırı doz uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybetmiş. Yeni sezona da bu şekilde başlıyoruz. Lynn’in kaybından sonra hayatı iyice darmadağın bir vaziyet almış BoJack de Pastiş adındaki bir rehabilitasyon merkezine kaydını yaptırıyor. Yani BoJack, burada bir iç yolculuğa çıkıyor ve kendini iyileştirmeye çalışırken, geçmişindeki daha ergin dönemini, babasıyla olan hatıralarını, Horsin Around çekimlerinde makyözü Sharona ve Sarah Lynn’le yaşadıklarını yeniden gözden geçirme fırsatı buluyor. Özellikle izlediğiniz bir dizide karakterlerden biri terapi görüyorsa, rehabilitasyon merkezine gitmişse ya da bir psikiyatrla konuşuyorsa bilin ki dizinin sonraki akışı flashback sahnelerle, kapanmayan yaralarla ve eski defterlerle devam edecektir. Ama maalesef bu durumu BoJack’te yeterince deneyimleyemiyoruz çünkü ona ayrılan ekran süresi, çevresindeki diğer karakterlerden biraz daha az. Princess Carolyn’in bebeği ve işi arasında 10 parçaya bölünmesini, Diane’in Chicago’ya taşınması ya da Mr. Peanutbutter’ın kız arkadaşı Pickles’la yaşadıkları problemlerden sonra depresyonun yüzü projesine girmesini, BoJack’ten daha fazla izliyoruz. Pekala dizinin adı, ana karakterin ismini taşıyor diye sadece onun hayatına odaklanılması beklenemez. Yan karakterlerin de bir geçmişi, hikayesi olacak. Ama özellikle bu 3 karaktere ayrı ayrı bölümler hazırlanmış. 20 dakika içerisinde yaklaşık sadece  3-4 dakika boyunca BoJack görmek benim açımdan biraz ilginç ve sıkıcıydı açıkçası. Fakat bunun sebebi de yukarıda bahsettiğim sendikalaşmadan kaynaklanıyor. Yani dizi, apar topar bir final karar aldığı için diğer karakterlerin hikayeleri havada kalmasın diye ekran sürelerine fazlaca vakit ayrılmış.

Rehabilite sürecini tamamladıktan sonra BoJack Horseman, farklı eyaletlerdeki dostlarını ya da hayatında yer etmiş insanları yani Diane ve kızı Hollyhock’ı ziyaret etmeye karar veriyor. Bu yolculuğunda terapi sonrası kendisinin yanı sıra etrafındakileri de iyileştirmeye çalışıyor. Hali hazırda Pastiş’deki doktoru Dr. Champ’in alkol problemine de bir çözüm arıyordu. Olaylar gelişirken bu sırada eski sezonlardan bildiğimiz Secreteriat’ın yönetmeni Kelsey Jannings’e bir süper kahraman filmi teklifi geliyor. Film, kadın bir süper kahramanı konu alıyor ve başrole önerilen isim de geçen sezon  Philbert dizisinde BoJack’le başrolü paylaşan Gina Cazador. Dizinin bundan sonraki 8 bölümünün konusu olacak 2 hadiseye tanık olduk.

Bunlardan biri işinden ayrılacak Paige Sinclair adındaki bir muhabirin son anda Sarah Lynn’in ölümüne sebep olmuş koşulları araştırmaya başlaması. İkinci hadiseyse Hollyhock, New York’ta bir partide tanıştığı Peter’la muhabbet ederken, Peter’ın lise dönemindeki sevgilisinin arkadaşının evinde yaşayan bir adamın, onlara gittikleri baloda viski ısmarlatıp zorla içirtmeye çalıştığını öğreniyor. Keza biz seyirciler de… Üstelik bu adam da ünlü bir film yıldızı! Fakat bölümün sonunda kim olduğunu öğrenemiyoruz. Galiba bu olayda da oklar yine BoJack Horseman’ı gösterecek.

Yeni sezonun sadece ilk 8 bölümündeki medyaya dair göndermeler ve kurgudaki bazı hınzır detaylar da gözden kaçmadı. Göndermelerden en barizi, Diane’in iş yaptığı Whitewhale şirketinin, birçok popüler şirketi bünyesine katıp tekel olması, doğrudan Disney’in Fox’u satın almasına bir göndermeydi. Bu anlamda ikinci bir önemli göndermeyse Hollywoo şirketinde çalışanların grev yapmasıydı. Bu da tamamen Shadowmachine’de sendikalaşmaya bir göz kırpıyor. Pickles’ın Mr. Peanutbutter’la yaşadığı problemleri, sosyal medyadan her an her yerde takipçileriyle paylaşması, aldığı like ve güzel yorumlarla teselli bulması da sosyal medyanın bizi nasıl da etkisi altına aldığına ve hayatlarımızı kontrol etmesine yönelik yerinde bir eleştiriydi. Kurgu açısından Princess Carolyn’in bebeğinin ağlamasını dindirmeye çalıştığı sahnelerde, kendisinin farklı renklerdeki klonlarını iş yaparken de görmekle birlikte, bebeğinin ağlamalarının mixlenerek tuhaf bir gerilim müziğine dönüşmesi de zekice hamlelerden biriydi. 4.bölümde Mr. Peanutbutter ve Pickles’a sürpriz yapmak için evin çeşitli köşelerine saklanmış ama aralarındaki gerginlikten dolayı onlara görünmeden evi terk etmeye çalışan dostları da şahane bir komedi malzemesi taşıyordu. Ya da tıpkı 4.sezonda olduğu gibi BoJack, büyükanne ve büyükbabasının evinde onların geçmiş yaşamlarını aynı mekan içerisinde hayal edebilmesi gibi burada da geçmişe giderken, karşısında konuştuğu karakteri de yanında götürmesi harikaydı. Karakterin yer yer BoJack’e müdahalesi de cabası.

Sadece 8 bölüm çerçevesinde değerlendirmek ne kadar doğru oldu bilmiyorum ama genel olarak fena bir ilk yarı izlemedik. Bu ilk yarının son 3 bölümü içerisinde hikayenin tam da olması gerektiği kıvama ulaştığını düşünüyorum. Çünkü bundan önceki 4 bölümde yan karakterlerin solo kesitlerini izlemek bir yerden sonra biraz sıktı. Ama bu tamamen benim bazı yan karakterlere ısınamadığımdan kaynaklanıyor. Neyse, bakalım 31 Ocak 2020’de kalan 8 bölümde bizi nasıl bir veda süreci bekleyecek. Tatmin edici mi yoksa hayal kırıklığı bir final mi izleyeceğiz. Sarah Lynn’nin ölümünün arkasında farklı bir sır perdesi mi var? O viskiyi içirten BoJack değil de Mr. Peanutbutter mı olacak? Hepsini Ocak’ta izleyeceğiz. .