yukari cik
X

En İyi Fotoğraflarıyla Alfred Hitchcock

En İyi Fotoğraflarıyla Alfred Hitchcock

Sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış ve yedinci sanata yön vermiş onlarca yönetmen saymak mümkün. Orson Welles, Stanley Kubrick, Luis Bunuel, Sergio Leone, Andrei Tarkovsky, Ingmar Bergman, Federico Fellini, Jean-Luc Godard ve daha nicelerini kapsayan bu liste uzar gider. Tabii, içlerinde biri var ki dahi yönetmenler listesine adını tepeden yazdırması tartışma götürmez. Kim mi o? Tabii ki de ikonik filmleri ve kendine has tarzıyla klasikleşen Alfred Hitchcock. Onun için peşi sıra birçok övgü sözcükleri sıralamak yanlış olmaz. Nitekim karşımızda, korku sinemasını tüm dünyada popüler hale getirmiş ve yarattığı gerilimle türün öncü ismi haline gelmiş bir duayen var.

70’e yakın filmde imzası bulunan ve özellikle Psycho, North by Northwest, Vertigo, Rear Window, The Birds gibi kült mertebesine ulaşmış klasiklerle hatırlanan Alfred Hitchcock, hiç şüphe yok ki tarihin en iyi sinemacılarından biri. Tabii, en az filmleri kadar renkli kişiliğiyle de hafızalara kazınan Alfred Hitchcock, bugün yaşasaydı tam 101 yaşında olacaktı. Peki, usta yönetmeni doğum gününde en güzel fotoğraflarıyla anmaya ne dersiniz? Korku-gerilim türüne yön veren ancak eğlenceli fotoğraflarıyla da daima yüzümüzü güldüren Hitchcock’un unutulmaz en iyi fotoğrafları huzurlarınızda!

“Kötü adam ne kadar başarılıysa film de o kadar başarılıdır. Bu en önemli kuraldır.”

“Televizyonun yaptığı en büyük katkılardan biri, cinayeti tekrar eve getirmesidir, ait olduğu yere.”

“Polise karşı değilim. Sadece onlardan korkuyorum.”

“Ben tür yönetmeniyim. Sindrella’yı film yapsam, insanlar at arabasında ceset ararlar.”

“Bazı filmler hayatın dilimleridir, benimkiler kek dilimleri.”

“Yumurtalardan korkuyorum, korkmaktan öte, iğreniyorum. Beyaz üzerinde hiç delik olmayan şey. Hiç yumurta sarısından daha iğrenç bir şey gördünüz mü?”