yukari cik
X

Dijital Platformlardan İzlemeniz Gereken 10 Belgesel

Dijital Platformlardan İzlemeniz Gereken 10 Belgesel

82ekran için yazan: Kaan Okan Çelik

Yaz mevsimi geldi. Bildiğiniz üzere sinema salonları da uzunca bir süredir kapalı; birçoğumuz pandemi sebebiyle uzun bir süredir evlerinde. Hemen hemen hepimiz bu süreci bir şeyler okuyarak ve bolca film ve dizi izleyerek geçirdik.

Yaz mevsimi aynı zamanda yoğun geçen kış sezonunda izleyemediklerimizi izlemek için büyük bir fırsat. Bu yazıda “İzlemeniz Gereken 10 Belgesel”i yazacağım. Gelin bu belgeseler ile hem bilgilenenlim hem de verimli zaman geçirelim.

Greatest Events of WWII in Colour (2019)

Tarihin ve dünyanın en kötü savaşlarından II. Dünya Savaşı, üzerine en çok film çekilen, kitaplar yazılan savaşların başında geliyor. Dünyamızın geçirdiği bu karanlık ve zorlu yılları bir de bu belgesel serisinden izleyin. Renkli çekimler içeren bu etkileyici belgesel dizisinde; Pearl Harbor saldırısından D-Day çıkarmasına kadar II. Dünya Savaşı’nın en önemli olaylarını ele alan belgesel ilgi çekici bir anlatıma sahip.

Nereden İzleyebilirim?

10 bölümden oluşan belgeselin tüm bölümleri Netflix’te.

History 101 (2020)

Hazır yemeklerden uzay savaşlarına, Çin’in yükselişinden plastiklere, robotlardan nükleer enerji gibi birçok konuya odaklanan bu belgesel serisi adının hakkını veriyor ve eğlendirirken aydınlatıyor. Arşiv kayıtları ile çeşitli konular hakkındaki gerçekleri ve grafikleri içeren, mini tarih dersleri etrafında şekillen belgesel serisi yayınlandığı günden beri ilgiyle izleniyor.

Nereden İzleyebilirim?

Eğlenceli Tarih Dersleri şu an için bir sezondan oluşuyor ve 10 bölümünü Netflix’ten izleyebilirsiniz.

Hitchcock-Truffaut (2015)

François Truffaut’un Alfred Hitchcock ile 3 gün boyunca yaptığı ve 1966 yılında yayımlanan kitabından, Kent Jones tarafından belgeselleştirilen Hitchcock-Truffaut, sinemanın yaşayan usta yönetmenlerine “Bu kitap ve Alfred Hitchcock sinemanızı nasıl etkiledi?” sorusunu soruyor. Wes Anderson’dan David Fincher’a Peter Bogdanovich’ten Kiyoshi Kurosawa’ya dünya sinemasının usta yönetmenleri Hitchcock sinemasının üzerlerindeki etkisini anlatıyorlar.

Nereden İzleyebilirim?

Kent Jones’in hazırladığı belgeseli BluTv’den izleyebilirsiniz.

The Story of God with Morgan Freeman (2016)

Morgan Freeman’ı anlatıcı rolünde izlediğimiz, National Geographic yapımı olan belgesel dizisinde çeşitli kültürleri ve dinleri araştıran aktör Morgan Freeman ve özellikle de bir Tanrı’ya veya daha yüksek bir güce olan inançları araştırıyor.  Din ve inanç kavramını farklı kültürler üzerinden inceleyen bu belgesel serisinde sevilen oyuncu Morgan Freeman’ı görmek belgeseli izlememizde en büyük sebeplerden biri. Zira kendisini Aman Tanrım ve Aman Tanrım 2 filmlerinde Tanrı rolünde izlemiştik ve çok beğenmemiştik.

Nereden İzleyebilirim?

İnancın Hikâyesi toplam 15 bölümden oluşuyor ve Netflix’te mevcut.

 Kedi (2016)

Kedi, yönetmenliğini Ceyda Torun’un üstlendiği ve 2016 yılı If İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirdiği belgesel film. İstanbul’un sokaklarında her gün yüz binlerce kedi özgürce dolaşıyor. Binlerce senedir kediler insanların hayatlarına girip çıkarak, bu şehrin zengin yapısının önemli bir parçası haline geldi. Sahip tanımayan bu kediler İstanbul’da vahşi ve evcil hayat arasında bir çizgide yaşıyor ve evlat edinmeye karar verdikleri insanların hayatına neşe ve bir amaç hissi getiriyor. İstanbul’da kediler insanlara birer ayna oluyor ve onlara, hayatlarını akla gelmeyecek şekillerde değerlendirme fırsatı sunuyor.

İstanbul’da yaşayan Sarı, Duman, Bengü, Aslan Parçası, Gamsız, Psikopat ve Deniz adındaki kedilerin gözünden görülen antik bir kentin ve oradaki insanların hikâyesini anlatan Kedi ilginç bir belgesel.

Nereden İzleyebilirim?

Kedi belgeselini BluTv’den izleyebilirsiniz.

Minimalism: A Documentary About the Important Things (2015)

Pandemi döneminden önce çıkan bu belgesel bu günlerde daha da anlam kazandı diye düşünüyorum. Önce kitapları çıkan minimalizmin ve minimalist yaşam tarzının, ne olduğunu odaklanan bu belgeseli izleyen birçok kişi yaşam tarzında minimalist bir anlayışa gitmişti. Sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımı anlatan 2015 yapımı Matt D’avella’nın yönetmentiği bu belgeseli izleyince belki sizde hayatınızı yeniden şekillendireceksiniz?

Nereden İzleyebilirim?

1 saat 18 dakika olan Minimalizm belgeseli Netflix’te mevcut.

Paha Biçilemez İstanbul (2017)

Yeryüzünün en güzel şehirlerinden İstanbul’a dair bu belgesel serisi NTV’de yayınlanmıştı. Saffet Emre Tonguç’un hazırladığı ve sunduğu belgesel serisi hem İstanbul’un güzide semtlerini tanıtıyor hem de çok önemli tarihi yapının nasıl yapıldığnıı ve arkasındaki sırları anlatıyor. Belgeselin birçok bölümüne edebiyattan, sinemadan, müzik dünyasından birçok isim konuk oluyor.

Nereden İzleyebilirim?

Toplam iki sezondan oluşan Paha Biçilemez İstanbul 26 bölümden oluşuyor ve puhutv’den izlenebilir.

The Sixties (2014)

The Sixties, modern çağın Amerika’daki dönüştürücü etkisini gösterdiği on yılı araştırıyor. Amerikan tarihinde geçen her on yıl, ülkeyi yeniden tanımladı, dönüştürdü, iz bıraktı. Ancak hiçbirinin etkisi 60’lı yıllar kadar geniş olmadı. The Sixties; protestolardan savaşa, insan haklarından The Beatles’a, yeni teknolojilerden siyasete kadar Amerika’daki kültürel ve küresel değişimi inceliyor.

Nereden İzleyebilirim?

10 bölümden oluşan belgeseli BluTv’den izleyebilirsiniz.

Yaşar Kemal Efsanesi (2017)

Dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in doğumundan ölümüne tüm hayatı, kendi ağzından ve hayatına yakın tanıklık etmiş dostlarının anlatımlarıyla aktarılıyor. Yaşar Kemal’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış arşiv görüntülerinden, yüzlerce saatlik kaynaklardan derlenmiş ses kayıtlarından ve binlerce sayfalık dokümandan oluşturulan bu belgesel; dev bir çınarın mücadelesi, edebiyatı, hayatı ve yüzyıla damgasını vuran olayları gözlere önüne seriyor.

Nereden İzleyebilirim?

Aydın Orak’ın yönettiği belgeseli BluTv’den izleyebilirsiniz.

Zaman Yolcusu (2017)

Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu belegesel serisi toplam 4 sezondan ve toplam 41 bölümden oluşuyor. Her sezonu farklı bir isimle ve temayla ekrana gelen serinin ilk iki sezonu “Türklerin İzinde” adını taşıyor ve Türklerin ana yurdundaki önemli kentleri ve Türk tarihindeki önemli isimleri tanıtıyor. 3. sezon “Keşifler” adıyla yine Türk tarihi için önemli şehirlerini ve kişilerini yeniden keşfederek tanıtıyor. Serinin 4. sezonu “Uzaklar” adıyle Japonya, Güney Kore şehirlerini ve kültürlerini tanıyor.

Nereden İzleyebilirim?

Dört sezonun tamamı puhutv’den izlenebilir.

*Sıralama alfabetik yapılmıştır.