yukari cik
X

Burak Çevik İmzalı Aidiyet’ten İlk Fragman Yayınlandı

Burak Çevik İmzalı Aidiyet’ten İlk Fragman Yayınlandı

Burak Çevik’in dünya festivallerinin gözdesi olan filmi “Aidiyet”ten ilk fragman yayınlandı. Berlinale’den Saraybosna’ya, birçok uluslararası festival programında Türkiye sinemasını temsil eden ve en son Londra’da Open City Film Festivali’nde Burak Çevik’e Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü kazandıran film, 25 Ekim Çarşamba günü Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarışacak. Türkiye’de gösterime girmeyecek ve sadece festivaller ve özel gösterimler ile seyirciyle buluşacak olan “Aidiyet” bu hafta ayrıca, Calgary Film Festivali’nde Kanada prömiyerini yapacak.

25 yaşındaki yönetmen ve sanatçı Burak Çevik’in merakla beklenen filmi “Aidiyet”ten ilk fragman yayınlandı. En son Open City Festivali’nde Uluslararası Yeni Yetenek Ödülü’nü kazanan ve dünya galasını yaptığı Berlinale’nin ardından New Directors/New Films, Fajr, Saraybosna, Transilvanya gibi bir çok film festivali ve müze programında gösterilerek yılın en çok uluslararası festival dolaşan Türkiye filmi olmayı da başaran “Aidiyet”, Türkiye’de ilk kez Adana Altın Koza Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak. Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak olan “Aidiyet”in 25 Eylül Çarşamba günü gerçekleşecek gösterimine film ekibi de katılacak.

Türkiye, Kanada ve Fransa ortak yapımı olan “Aidiyet” bu hafta ayrıca, 20. Calgary Film Festivali’nde Kanada prömiyerini yaparken, 26 Eylül-11 Kasım tarihleri arasında da 38. Vancouver Film Festivali’nde, 4-9 Ekim tarihlerinde de Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde gösterilecek.

Yol ve aşk filmi

Selman Nacar ve Burak Çevik’in yapımcılığında çekilen film; 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarına ve yönetmenin kişisel hafızasına dayanıyor. Suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyan “Aidiyet”, The New York Times, Film Comment, The Film Stage, MUBI gibi yayınlarda da övgü dolu yorumlarla karşılandı.

Dünya galasını Şubat ayında Almanya’da 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan ve New Directors/New Films (ABD, New York), Fajr Film Festivali (İran, Tahran), Transilvanya Film Festivali (Romanya, Cluj), Altın Kayısı Film Festivali (Ermenistan, Erivan), FIRST Uluslararası Film Festivali (Çin, Xining), Dokufest Film Festivali (Kosova), Saraybosna Film Festivali (Bosna-Hersek), FestiFreak Bağımsız Filmler Festivali (Arjantin, La Plata) gibi bir çok festival ve müze programında yer alan “Aidiyet”, Türkiye’de gösterime girmeyecek, seyirciyle festivaller ve özel gösterimlerde buluşacak.

Yenilikçi diliyle övülen yönetmen

Burak Çevik 1993’te dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’nde okurken çekmeye başladığı kısa filmler bir çok festivalde gösterildi ve ödüller kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinema adlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller” bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali’nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide” (2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı. Yenilikçi sinema diliyle büyük övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi “Aidiyet” ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı. “Aidiyet” en son Mart ayında, dünyanın en önemli modern sanat müzesi sayılan MoMA ve 1969’dan beri bağımsız sinemanın en önemli destekçilerinden Film Society of Lincoln Center’ın ortaklaşa düzenlediği 48. New Directors/New Films’de Amerika prömiyerini yaptı.