yukari cik
X

Belgesel Sinemaya Antalya Film Forum Desteği

Belgesel Sinemaya Antalya Film Forum Desteği

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin merakla beklenen fon ve network platformu Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress adayları belli oldu. 20 projenin başvuru yaptığı Belgesel Work in Progress’te filmler, Litvanyalı yönetmen Audrius Stonys, film ve endüstri programcısı Selin Murat ve İsrailli yapımcı Sigal Yehuda’dan oluşan ön jüri tarafından değerlendirildi. Yapım aşamasındaki belgesel filmlere destek sağlayan fonda bu yıl; Selin Şenköken’in “Ali Arif Ersen: Mr Wink”, Didem Şahin’in “Acı Tatlı”, Yasemin Akıncı’nın “Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı”, Aslı Akdağ ve Banu Sıvacı’nın “Bekleyiş”, İlham Bakır’ın “Anne: Sınırı Geçtin”, Berna Gençalp’in “Kim Mihri” ve Sidar İnan Erçelik’in “Rüzgar Tayı” adlı projeleri, toplam 90 bin TL para ödülü için yarışacak.

Bağımsız sinemacıların merakla beklediği Antalya Film Forum’da yarışacak projeler açıklanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Sümer Tilmaç Antalya Destek Fonu ve Kurmaca Work in Progress kategorilerinin açıklandığı Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress projeleri de bugün (7 Ekim) belli oldu.

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki belgesel projelerin desteklendiği Belgesel Work in Progress kategorisinde üç proje toplam 90 bin TL değerindeki ödülleri kazanacak.

7 belgesel film yarışacak

20 projenin başvurduğu Belgesel Work in Progress’te; belgesel sinema alanında uluslararası ortaklıklarıyla tanınan Belçikalı enstitü CloseUp’ın kurucusu, İsrailli yapımcı Sigal Yehuda, Avrupa Film Ödüllü “Earth of The Blind” (1992), 2011’de Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan “Ramin” ve son filmiyle Litvanya’nın 2020 Oscar adayı olan “Bridges of Times”ın yönetmeni Audrius Stonys ve Montreal Belgesel Film Festivali’nin film ve endüstri programcısı Selin Murat’tan oluşan ön jüri 7 projeyi seçti.

Selin Şenköken’in yönettiği ve İpek Tugay’ın yapımcısı olduğu “Ali Arif Ersen: Mr Wink”, yönetmen ve yapımcılığını Didem Şahin’in üstlendiği “Acı Tatlı”, Yasemin Akıncı’nın yönetmenliğini yaptığı ve Aslıhan Altuğ ile Kıvılcım Akay’ın yapımcılığında çekilen “Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı”, Aslı Akdağ’ın yapımcısı olduğu ve Banu Sıvacı ile birlikte yönettikleri “Bekleyiş”, İlham Bakır’ın yönettiği ve yapımcısı olduğu “Anne: Sınırı Geçtin”, Berna Gençalp’in yönettiği ve Yonca Ertürk ile Berat İlk’in yapımcılığında gerçekleşen “Kim Mihri” ve Sidar İnan Erçelik’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Rüzgar Tayı” adlı belgesel projeleri, 28 – 30 Ekim tarihlerinde jüri önüne çıkacak.

Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde gerçekleşecek Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu projeleri ise 11 Ekim’de açıklanacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre üstleniyor.

ANTALYA FİLM FORUM

ÖDÜLLER & ADAYLAR

 

Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu

(3×30.000 TL) 90.000 TL

Belgesel Work in Progress

(3×30.000 TL) 90.000 TL

Kurmaca Work in Progress

(80.000 + 40.000 TL) 120.000 TL

mer Tilmaç Antalya Destek Fonu

150.000 TL

 

BELGESEL WORKS IN PROGRESS PLATFORMU

Ali Arif Ersen: Mr Wink Yönetmen: Selin Şenköken / Yapımcı: İpek Tugay

Acı Tatlı Yönetmen ve Yapımcı: Didem Şahin

Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı Yönetmen: Yasemin Akıncı /

Yapımcı: Aslıhan Altuğ, Kıvılcım Akay

Bekleyiş Yönetmen: Aslı Akdağ, Banu Sıvacı / Yapımcı: Aslı Akdağ

Anne: Sınırı Geçtin Yönetmen ve Yapımcı: İlham Bakır

Kim Mihri Yönetmen: Berna Gençalp / Yapımcı: Yonca Ertürk, Berat İlk

Rüzgar Tayı Yönetmen ve Yapımcı: Sidar İnan Erçelik

 

KURMACA WORKS IN PROGRESS PLATFORMU

Beni Sevenler Listesi Yönetmen: Emre Erdoğdu /

Yapımcı: Tanay Abbasoğlu, Hazar Ergüçlü

Beriya Şevê/Geceden Önce Yönetmen ve Yapımcı: Ali Kemal Çınar

Bir Nefes Daha Yönetmen: Nisan Dağ

/ Yapımcı: Müge Özen, Jessica Caldwell, Yağmur Ünal

Cemil Show Yönetmen: Barış Sarhan / Yapımcı: Umut Eğitimci

Çatlak Yönetmen: Fikret Reyhan / Yapımcı: Nizamettin Reyhan

İki Şafak Arasında Yönetmen: Selman Nacar

/ Yapımcı: Burak Çevik, Diloy Gülün

Okul Tıraşı Yönetmen: Ferit Karahan / Yapımcı: M. Kanat Doğramacı

 

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU ÖDÜ

Babalar ve Jale Yönetmen: Mustafa Haktanır / Yapımcı: Berna Akpınar

Gönül Yönetmen: Soner Caner / Yapımcı: Bilal Bağcı

Kara Yönetmen: Ragıp Ergün / Yapımcı: Müge Büyüktalaş

Karanlık Gece Yönetmen: Özcan Alper / Yapımcı: Soner Alper

Muhtaç Yönetmen: Uluç Orhan Durmaçalış / Yapımcı: Şevket Pamir