yukari cik
X

Behzat Ç.’nin BluTV’de Dönmesi Neden Önemli?

Behzat Ç.’nin BluTV’de Dönmesi Neden Önemli?

82ekran için yazan: Polat Öziş

Uzun zamandır yolu gözlenen, ha döndü ha dönecek denilen Behzat Ç. ve Cinayet Büro, nihayet BluTV’de sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor! Yaz aylarında yayında olması beklenen ve yaklaşık 9 bölüm olacağı konuşulan Behzat Ç.’nin geri dönüşü, neresinden bakarsak bakalım sevindirici bir hadise. Nitekim final yaptığı günden bu yana geri dönüşü talep edilen ve hayranları arasında popülaritesini hiç kaybetmemiş bir fenomenden bahsediyoruz. Peki, çokça yazılıp çizildi; Behzat Ç.’nin nerede döneceği meselesi. Ancak finalde dizinin BluTV’de yayınlanacağı kesinlik kazandı. Peki, Behzat Ç.’nin BluTV ile dönmesi nasıl bir önem arz ediyor? Diziyi nasıl etkiler? Dilerseniz gelin hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle dizinin nerede döneceğinden ziyade kiminle döneceğine bakmamız gerekli. Biraz geçmişe doğru gidelim. Hatırlarsanız 2016 senesinde Emrah Serbes Cumhuriyet’e verdiği röportajda, dizinin 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 5 gün öncesinde başlayacağını ve yapımın da Behzat Ç. İmamların Öcü adıyla anılacağını lanse etmişti. Esasen bu dizi ve geleceği için oldukça tehlikeli bir beyandı. Nitekim kendini güncel siyasete hapsetmiş bir Behzat Ç. daha da kötüsü siyasal intikamını karakter vesilesiyle almaya çalışacak bir Emrah Serbes’in varlığı Cinayet Büro için acı bir son olurdu, sadece bu! Bir başka deyişle dizi eğer o gün, tam da Emrah Serbes’in dediği tonda başlasaydı, Behzat Ç.’nin adım adım Kurtlar Vadisi’ne evrildiğine tanıklık ediyor olacaktık. Ama o geminin altından çok sular aktı ve Behzat Ç. bugün, en doğru zamanda, diziyi yücelten yegane kalem Ercan Mehmet Erdem’in senaristliği ile huzurlarımıza geliyor! Ve itiraf etmek gerekir ki, aynı 97 bölümde olduğu gibi, bu Behzat Ç. için en önemli şans.

Gelelim Behzat Ç.’nin geri dönüş yapacağı yayın organının önemine. En başta dile getireyim, “dizinin dijital platformda yayınlanması şöyle artılar katar” zırvasına hiç girmeyeceğim. Çünkü Behzat Ç. en başından beri televizyona ve televizyon izleyicisine aykırı bir yapım. Ve bittiği günden beri dönüşü için tek bir alternatif vardı: İnternet! Burada dizinin bir tercih yapması gerekiyordu. Dünyanın dört bir yanını rehin almış Netflix mi, ülkenin parlayan yıldızı BluTV mi yoksa suskunluğunu zaman zaman bozan puhutv mi? Bu çok tartışıldı, herkes kendince bir yorumda bulundu. Ancak Behzat Ç. kendisi için en doğru olan platformu, BluTV’yi seçti. Peki, neden BluTV en doğru?

Kabul etmek gerekir ki, basit gibi görünen ama diziler için oldukça önemli hususlardan biri yayınlandıkları platformlardır. Bu bir televizyon kanalı da olsa, online bir mecra da olsa değişmez. Çünkü dizi, en başta yayınlandığı platformu temsil eder ve onun çizgisinin zıttı bir tavır takınamaz. Behzat Ç. ’nin ATV’de yayınlandığını hayal edebilir misiniz? Edemezsiniz! Bu nedenle karanlık bir aurası olan ve ciddiyetten beslenen yapımlara müthiş bir şekilde ev sahipliği yapan BluTV’nin, Behzat Ç.’yi Netflix’ten de puhutv’den de daha şık bir şekilde taşıyacağı aşikâr.

BluTV’nin yayın politikası esasen Behzat Ç.  için bulunmaz bir Hint kumaşı niteliğinde. Nitekim Bozkır’da da Masum’da da çok iyi gördük ki, BluTV’ye sert ve sarsıcı polisiyeler çok yakışıyor. Nasıl ki, Netflix’in önceliği ve kendisini şöhrete kavuşturan yapımlar fantastik temalıysa, BluTV’nin önceliği de kaliteli işlere hasret kalan izleyici için üretilecek ciddi projeler olmalı. Tam da bu yüzden BluTV’nin marka değerini arşa çıkaracak olan Behzat Ç. ile dizinin vurucu üslubuna en iyi şekilde ev sahipliği yapacak platformun iş birliğinin tıkır tıkır işleyeceğini öngörmek mümkün.

Tabii işin ticari yönünü de es geçmemek lazım. Doğrusunu söylemek gerekirse BluTV, pastadan istediği payı alabilmiş değil. Platform, Masum ile müthiş bir çıkış yakalasa da daha sonrasında belirli bir kitleye hitap etmekten öteye gidemedi. Ancak Behzat Ç. BluTV’nin tam da aradığı proje. Özellikle platformun hedef kitlesine hitap edecek yegâne yapım olan Behzat Ç.’nin BluTV’ye büyük bir ivme kazandıracağı kesin. Şimdiden bile sosyal medyada “Behzat Ç. için BluTV alıyorum” çılgınlığına tanıklık etmek mümkün. Hal böyleyken, BluTV’nin de Behzat Ç.’ye sıkı sıkı sarılacak olması su götürmez bir gerçek. Böylelikle dizi, arkasına aldığı yayın gücüyle hem daha rahat hareket edecek hem de dilediği özgürlüğe gönül rahatlıkla kavuşacak. Ancak bir beyin jimnastiği yapmayı es geçmeyelim. Eğer ki Behzat Ç. bugün Netflix’te yayınlanacak olsaydı, belki daha büyük maddi imkanlara sahip olacaktı ama Netflix için de alelade bir yapım olmaktan öteye gidemeyecekti. Şimdi soralım, siz Behzat Ç. ekibi ve Serdar Akar yerinde olsanız, size daha fazla önem gösterecek, anbean üzerinize titreyecek BluTV’ye mi okey verirdiniz, yoksa orta düzey bir ilgiyle karşınıza gelecek Netflix’e mi?

Behzat Ç. ’nin BluTV’de yayınlanacak olmasının en önemli artısı ise anlatının dili. Malum, Cinayet Büro ekibinin takındığı üslup fazlasıyla yerel ve Ankara’nın bağrından kopma. Şimdi, Behzat Ç. gibi müthiş bir projenin, Netflix sayesinde dünya ile buluşması, ilk başta kulağa fazlasıyla hoş geliyor değil mi? Ancak global kitleye sahip olan Netflix’in, yeni Behzat Ç. bölümlerinde yerelliğe önem vereceğinin garantisini kim verebilir? Ankara’nın “la”sını, Neşet Baba’yı ya da Cinayet Büro’nun buram buram samimiyet kokan konuşma dilini destekleyecek miydi? Bir başka deyişle, diziyi evrensel bir düzeye getirmek adına birkaç rötüş yapmaz mıydı? Siz cevabı vermeden ben söyleyeyim. Eğer ki Behzat Ç. Netflix’te yayınlasaydı, Amirim ve ekibini sevmemize vesile olan her bir detayın yerellikten koptuğuna birebir tanıklık etmemiz kaçınılmazdı. İşte tam da bu yüzden Behzat Ç.’nin BluTV’de yayınlanması dizi için büyük bir artı. Bozkır’da gördük. Yerel motifleri müthiş bir şekilde destekleyen BluTV’nin, Behzat Ç. ’ye sonsuz özgürlük tanıyacağı ve Amirimin de doz aşımı bir şekilde karşımıza geleceğini söylemek şimdiden mümkün. Bu yüzdendir ki, Behzat Ç. & BluTV buluşması görmek istediğimiz Cinayet Büro’yu bize kusursuz şekilde aktaracak, akıllıca yapılmış bir iş birliğini temsil ediyor.

BluTV’nin altını çize çize vurguladığı 21:06 saat detayından yola çıkarsak, 21 Haziran’da seyircisi ile buluşması beklenen Behzat Ç. kendisi için en doğru adreste izleyicisi ile buluşmaya hazırlanıyor. Şimdiye dek özgün polisiyelere ağdasız ve daha da önemlisi bağımsız bir şekilde ev sahipliği yapan BluTV’nin, Behzat Ç.’nin yerel diline katacağı değer şimdiden merak konusu. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Behzat Ç. BluTV’ye, BluTV de Behzat Ç.’ye çok iyi gelecek! Boşverin Netflix’i, onu, bunu “sırıtın la”.