yukari cik
X

Adana Sıfır Bir: 5. Sezonda Bizleri Neler Bekliyor?

Adana Sıfır Bir: 5. Sezonda Bizleri Neler Bekliyor?

Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana’da Türk izleyicisinin çok da alışık olduğu bir yapım değil. Yolculuğuna YouTube’da başlayıp BluTV’de devam eden dizi gerek öyküsü gerekse mahalleden abilerimize dönüşen gerçek karakterleriyle seyirci tarafından sevildi ve benimsendi; bu sürede de dört sezonu geride bıraktı bile! Her bölümü Adana’nın sokaklarında geçen dizi Adana’ya ve o kültüre bir saygı duruşu niteliğinde. Bunun yanında dünyada çok rastladığımız ama bizdeki örnekleri yeterli ya da iyi olmayan bir getto dizisi Sıfır Bir. Getto kültürünü, alt kültüre dair olanı çok iyi yansıtması da dizinin fark yaratan en önemli unsuru.

Dizinin başrollerinde yer alan karakterler daha çok toplumun çeperlerine itilen anti-kahramanlar. Savaş, Cio ve Özgür… Kendileri gibi gençlerle birlikteler, özelde kendi mahallelerini ve toplumu saran uyuşturucu vb. ile mücadele ediyor. Onlar mücadelesini verirken aşılanan samimiyet vesilesiyle de diziyi izlerken onlarla dertlenip, onlarla sevinmek mümkün hale geliyor. Bu da 4 sezondur süregelen bu mücadeleyi soluksuz izlememize fırsat tanıyor.

4. sezon belki de dizinin en önemli isimlerini kaybettiğimiz sezonu oldu. Tam da bu noktada 5.sezon başlamadan son sezonu hatırlayalım mı? 4. sezon dizi karakterlerinin başlarının beladan kurtulmadığı sezondu; yeri geldi hapishanede gardiyanlarla, yeri geldi sokaklarda… Ama başları hep beladaydı! Yeter daha ne olacak, bu gençlerin başına daha ne gelecek, daha ne kadar kan dökülecek dediğimiz her seferinde işler daha da kötü gitmeye devam etmişti. 4. sezonda Savaş, Özgür’ü kaybetti ve her şeye rağmen mahalle için ayakta kaldı. Sami, son sezonun kötü adamıydı. Hem Özgür’ü kardeşlerinden ayırmıştı hem de mahalleye uyuşturucuyu yaymanın peşindeydi. Savaş ve arkadaşları Özgür’ün intikamı ve mahalle için Sami’yle tüm sezonların en büyük savaşı içine girmişti. Fakat hatırlayacağınız gibi işler gençlerin istediği gibi gitmemişti ve Özgür’den sonra Cio’yu da kaybetmiştik. 4.sezon finalinden sonra ise hepimiz “Lütfen Cio da gitmesin” benzeri dualar ederken bulduk kendimizi. Fakat 5.sezon arifesinde Cio’nun yeni sezonda yer almayacağını da kesin olarak öğrendik. Yine de yeni sezon tanıtımlarından anladığımız kadarıyla işler beklediğimizden de çok karışacak gibi.

Adana Sıfır Bir 5. sezonu, 23.01.2019’da BluTV’de tekrar seyircisiyle buluşacak. Yeni bölüm için saatleri saydığımız bu dakikalarda bizi dizinin yeni sezonunda neler bekliyor? 5. sezon fragmanlarından anladığımız kadarıyla bu sezonda da sokak karışacak ve mücadelenin dozu artmaya devam edecek.

Adana’nın Hürriyet Mahallesi’nde, gerçek Adana sokaklarında, gerçek Adanalıların mücadelesini izlediğimiz BluTV’nin sevilen yapımı Sıfır Bir geçtiğimiz sezon sonunda hikâyesinde çok sevdiğimiz birçok karakterin vedasıyla sezonu kapattı. 5. sezon fragmanında ise Savaş ile mahallelinin hem sokaktaki mücadelesini hem de demir parmaklıklar ardında yaşayacağı kaosun sinyallerini görüyoruz. Savaş ve dostları için zor günler kapıda. Savaş verdiği kayıpların üzüntüsünü yaşarken yeni sezonda annesinin de kaybını yaşayacak gibi görünüyor. Tüm bunların yanında Savaş’ı hapishanede görüyoruz ve yine belanın içine karışıyor.  Özellikle de Savaş;  Cio ve diğer yakın dostlarını kaybetmişken mahallede dengeler nasıl değişecek? Bu sorunun cevabını 5.sezonda hep beraber göreceğiz ama emin olduğumuz bir şey var, aksiyon ve nabız bu sezonda da düşmeyecek!

Ve dizinin yeni sezonunun en vurucu cümlesi kesinlikle Savaş’ın şu sözleri olacak: Ben dostlarımı toprağa verip geldim, düşmanlarıma gelince onları da gömdüm!

5. sezonda da yolun açık olsun Sıfır Bir.

82ekran için yazan: Merve Gizem Uğur