yukari cik
X

Abartısız Slapstick: Yumurta (2016)

Abartısız Slapstick: Yumurta (2016)

82ekran için yazan: Ahmet Toğaç

Kısa filmle bir janraya dahil olmak kolaylıkla başarılacak bir şey değildir. Tür sinemasının kodları kısa film için oluşmadığından bu iki konu birçok zaman birbirinden bağımsız olarak değerlendirebilir. Ancak Muaz Güneş ve Emrah Doğru’nun yönetmenliğini yaptığı Yumurta, slapstick komedinin parçalarını egzajereyi dışarıda bırakarak, nahifleştirip hatta çocuklaştırarak kendi hikayesi içinde dönüştürüyor.

Her sahne bu türe hizmet edecek irili ufaklı durumları içinde barındırıyor. Annenin bağırışları, çocuğun gizlice yemek yemesi, güvercin çalma girişimi, yaşlı adamın tepkileri, bisiklet sürme, köpek kovalama, birbirini tekmeleme, sıra dışı tesadüfler, duvardan düşme ve yanlış anlaşılmayla biten hüzünlü ama komik final… Amatör oyunculuk, lokal mekanlar ve çocukluk öyküsü bu sadeleştirme işlemine farklı bir boyut daha kazandırıyor. Irak sınırında geçen bu öykünün, coğrafyanın da getirisiyle 80’lerin sonunda İran sinemasında ortaya çıkan biçime yakınlaşmaması işten bile değil. Tüm bunlar düzenli ama hesaplı olmayan bir doğallıkla sinemaya aktarılıyor. Böylece filmin neden bu kadar iddiasız ama nahif bir hikayeyle, birçok festivalde gösterildiği anlaşılıyor olsa gerek.

[stextbox id=’info’ shadow=”false” bwidth=’#e8dc82′ ccolor=’e8dc82′ bcolor=’e8dc82′ bgcolor=’e8dc82′ cbgcolor=’e8dc82′ bgcolorto=’e8dc82′ cbgcolorto=’e8dc82′]

Yapımcı: Muaz Güneş

Yönetmen: Muaz Güneş & Emrah Doğru

Danışman: Yeşim Ustaoğlu

Yönetmen Yardımcısı: Yaşar Oktay

Senaryo: Muaz Güneş

Senaryo Danışmanı: Tevfik Başer

Görüntü Yönetmeni: Emrah Doğru

Kurgu: Adnan Jetto

Oyuncular: Ömer Çelik, Mevlüt Kulat, Adle Gündüz, Yusuf Çelik, Fikret Ağırman

 

[/stextbox]