yukari cik
X

82ekran Yazarlarının 2017’deki En İyi Filmleri

82ekran Yazarlarının 2017’deki En İyi Filmleri

Sinema adına oldukça verimli bir yılı geride bıraktık. Yerli sinemadan tutun da Hollywood’a kadar birçok usta işi örnekle karşılaştığımız 2017, sinema salonlarının da hınca hınç dolduğu bir yıl oldu. Nitekim, tarihimizde en çok sinema biletinin de 2017 yılında satıldığını söylemek de yarar var. Tabii bu demek değil ki, gişedeki kalabalık, nitelikli sinemaya da birebir yansıyor. Aslına bakılırsa, enteresan bir şekilde festivallerde izlediğimiz birçok filmin de bizi tatmin ettiği özel bir yıl yaşıyoruz. The Square, Killing Of A Sacred Deer, Call Me By Your Name gibi adından sıklıkla söz ettiren ve vadettiği biçimle fazlasıyla dikkat çeken filmler de, her sinemaseveri ziyadesiyle memnun etmişe benziyor. Ee, bu kadar verimli geçen bir yıldan sonra ise, yılın en iyilerini listelemeyi de kendimize görev edindik. İşte, 82ekran yazarları olarak hazırladığımız yılın en iyi filmleri listesi huzurlarınızda!

 

Hasan Keşke

 1. Dunkirk: İkinci Dünya Savaşına ucundan köşesinden değinen filmler her daim ilgimi çekmiştir. Bundan dolayı senenin açık ara olmasa da en iyisi diyebileceğim filmlerden biri Dunkirk. Aslında savaşı değil bir tahliyeyi konu ediniyor. Bu tahliye esnasında ise de seyirci olarak gerim gerim geriliyoruz. Nolan’ın kendine has sinema üslubu da devreye girdiğinde 2017’nin en iyilerinden biri ortaya çıkıyor.
 2. Blade Runner 2049
 3. Thelma
 4. Good Time
 5. Get Out

Polat Öziş

 1. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri: Sükse yapan birçok filmin gölgesinde kalsa dahi, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ağlatırken güldüren yapısıyla, yılın en farklı ve özel işlerinden biri. Nitekim filmi izlerken hikayenin doğallığına kendinizi bırakabilir ve büyük bir duygu karmaşasının ortasına dalabilirsiniz. Böylesine dokunaklı bir anlatı da benim nazarımda, yılın en iyi filmi olarak öne çıkıyor.
 2. İşe Yarar Bir Şey
 3. The Invisible Guest
 4. mother!
 5. Split

Ahmet Toğaç

 1. The Killing of The Sacred Deer: Yunanistan’ın yaşayan en önemli yönetmeni, Yunan mitolojisindeki Iphigenia’nın öyküsünü çağımıza çok başarılı şekilde adapte ederken, bir başka filmin bahsini en iyi diyerek açmak pek kolay değildir.
 2. The Square
 3. Quality Time
 4. Personal Shopper
 5. Lady Macbeth

Serel İğrek

 1. Ayla: Aslında listedeki tüm filmler benim için 1 numara; ancak sadece bir film beni çok derinden etkiledi. Kore Savaşı sırasında bir Türk subayının, anne babasını kaybetmiş küçük bir kıza sahip çıkma hikayesini anlatan Ayla, gerek sinematografisi gerekse produksüyona harcanan emek acısından bir tık öndedir benim için. Sinema salonunda film bittikten sonra alkışlanması ise filmin ne kadar kaliteli olduğunun ve insanlara dokunduğunun göstergesi. Oyunculuk anlamında benim için 10 üzerinden 8 alsa da (yine de kötü sayılmaz) ancak görsel anlamda Türk sinemasının üstünde bir yapım olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu da Türkiye’nin Oscar Adayı olarak seçilmesinde Ayla’nın elini güçlendiren hususlardan biri. Filmi izlerken filmin içine giriyorsam benim için en iyi odur. Bu yüzden yılın En iyisi Ayla’dır bana göre.
 2. Baby Driver 
 3. Dunkirk 
 4. Call Me By Your Name 
 5. T2 Trainspotting

 

Özlem Yenilmez

 1. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri: Belki de yılın en özel filmi olan Three Billboars Outside Ebbing, Missouri önce güldürüp birkaç saniye sonra ağlatmayı başarmasıyla akıllara kazınmış harika bir film olma özelliğinde. Frances Mcdormand ve Sam Rockwell’in tüm takdirleri sonuna kadar hak etmesini sağlayan filmin hak ettiği tüm ödülleri elde edeceğinden hiç şüphe yok.
 2. The Shape of Water
 3. The Square
 4. Raw
 5. Daha