yukari cik
X

2020’nin Hayal Kırıklıkları

2020’nin Hayal Kırıklıkları

En iyiler nasıl akılda kalıyorsa, hayal kırıklığı yaratan yapımlar da bir o kadar aklımıza mıh gibi kazınıyor. Kimi zaman haftalarca, kimi zaman aylarca beklediğimiz bir filmin beklentiyi karşılayamaması gerçekten kötü bir tecrübe. Peki, 2020 gibi kısır bir yılı geride bırakırken bu yıl bizleri en çok hayal kırıklığına uğratan dizi ya da filmler birlikte göz atmaya ne dersiniz? 82ekran yazarları olarak 2020’nin beklenen performanstan öte olan yapımları için listeledik!

Merve Gizem Uğur

Alef

Kız Kardeşler gibi iyi filmlerinden aşina olduğumuz Emin Alper’i bu sefer Alef ile birlikte bir dizinin yönetmen koltuğunda gördük, diziden fazlasıyla umutluydum. Fakat dizi bir polisiye dizisi olmasına rağmen içindeki aksiyon bu temayı yeterince destekleyemedi. Bunun dışında film içinde kullanılan renkler ve çekim teknikleri oldukça başarılıydı fakat hikâyeyi destekleyemeyen aksiyon diziyi beklentilerin altında bırakıyor.

Saygı
Çıplak
9 Kere Leyla
Yarım Kalan Aşklar

Ahmet Toğaç

Bu senenin hayal kırıklıkları saymakla bitmez galiba ancak kendi adıma en faciası olan Homemade üzerine konuşmam kafi gelecektir. Film karantina nedeniyle evdeki ya da eldeki imkanlarla filmler yapan sinema profesyonellerinin kısa filmlerinin bir seçkisi konumunda. Onlarca filmin olduğu içeriğin tamamını birkaç cümleyle karalamak pek doğru olmayacaktır. Ancak geneline bakıldığında elindeki oyuncakları alınan sinemacılara bakıp kral çıplak demenin de pek geçersiz olduğunu düşünmüyorum. İçleri boşaltılmış karantina anlatıları dışında zekice olmaktan çok uzak ve kendilerini tekrar eden sıkıcılıklarına “hayran kalmamak” elde değil. Beklenti ne kadar büyükse hayal kırıklığı da o denli fazla oluyor sanırım. O yüzden Homemade, listemdeki diğer iki Netflix işiyle birlikte hem senenin hem Netflix’in en fenası!

Homemade
9 Kere Leyla
True Mothers
Platform
Vivarium

Selen Turna

9 Kere Leyla

Bir Ezel Akay filmi olan ve oyuncu kadrosuyla da izleyicide büyük beklentiler uyandıran film, komedi türünde kendine ait bir tarz oluşturmaya çalışsa da bu konuda kendini tamamlayamayan ve izleyiciye kendini geçiremeyen adeta sonu gelsin artık dedirten bu yılın hayal kırıklığına uğratan yapımları arasında yer alıyor.

Tenet
Hauting of Bly Manor
Prom
Saygı

Polat Öziş

Alef

Emin Alper’in dizi çekmek istediği yıllardır kulaktan kulağa konuşulurdu. Bunun duyurusu ise Kasım 2019’da yapıldı. Ve o an işte beklenti arşa çıktı. Nasıl çıkmasın? Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan, Melisa Sözen ve tabii ki kaptan köşkünde Emin Alper… Ama gelgelim ki Alef, hiç de fena sayılmayacak hikayesini gereksiz manevralarla uzatarak 3-4 bölümde toparlanacak konusunu 8 bölüme uzatarak adeta kendi ayaklarına sıktı. Sadece bu yıl özelinde değil, son yıllarda yaşadığım en büyük hayal kırıklığıdır Alef…

Tenet
MANK
9 Kere Leyla
Ben Bir Denizim