yukari cik
X

2019’un Underrated Yapımları

2019’un Underrated Yapımları

Yıl sonu listelerinde daima senenin en iyileri konuşulur durur. Ya gözden kaçanlar? Yeteri kadar adından söz edilmeyenler? Hak ettiği değeri bulamayanlar? Sinema ve dizi dünyası adına verimli bir yılı geride bırakmaya hazırlandığımız bu günlerde, 82ekran yazarları olarak yılın underrated projelerini sizler için listeledik. Gelin, yılın hak ettiği değeri bulamayan dizi ve filmlerine birlikte göz atalım.

Polat Öziş

Zombieland: Double Tap

Ülkemizde ne yazık ki vizyon yüzü görmeyecek olan Zombieland’ın devamı Zombieland Double Tap, en az ilk film kadar çılgın bir eğlenceyi huzurlarımıza getiriyor. Yılın en dikkate değer yapımlarından biri olan yapım, ilk filmin kaderine ortak olarak “underrated” kategorisinde yoluna devam ediyor.

Peri: Ağzı Olmayan Kız
How to Sell Drugs Online (Fast)
El Angel
Hearts and Bones

Ahmet Toğaç

Aylin

Sinema dışı farklı seyir deneyim ve mecralarının çokça tartışıldığı şu dönemde sinema filmlerinin yalnızca uzun metrajlı filmlerden ibaret olmadığını da belki yeniden tartışmalıyız da. Ozan Yoleri’nin kısa filmi Aylin’ini Türkiye’de yapılan uzun metrajların erişemediği sinema duygusunu tüm yönleriyle ihtiva ettiği için bu listenin, biraz pozitif ayrımcılık tercihimi kullanarak, birinci olarak yerleştiriyorum. Bir ergenlik öyküsü olan Aylin, dilini gösterme ve gizlemenin kontrastlarıyla oluşturarak doğal bir anlatı sunuyor. Klişe sayılabilecek bir öyküyü, değişen duygu durumlar içindeki anların yoğunluklarıyla büyüterek nasıl özgün bir sinema yapılacağını da göstermiş oluyor. Ne yazık ki kısa filmin gösterim alanı festivaller dışında gerçekleşmediği için ne yapıp edip Aylin’i perdede görmeye çalışmalı.

The Return
Summer Survivors
Oray
Beanpole

Furkan Erkan

Le Daim

Quentin Dupieux, benim bu sene keşfettiğim bir Fransız yönetmen. Rubber, Realite ve Wrong gibi filmlerinde, benzerlerine az rastladığımız bir meta sinema ve mizah örneği yaratmış olan Dupieux, bunu bir deri ceket takıntısıyla başlayıp deliliğin ve kara mizahın sınırlarında dolaşan Le Daim’de de devam ettiriyor. Filmekimi ve vizyonda da gösterildi ama beklediği ilgiyi yakalayamadığını düşünüyorum. Herkese göre olmadığını da kabul ediyorum bir yandan ama eğer ciddiyetin getirdiği kara mizah ve mockumentary (sahte belgesel) güldürüsünü eğlenceli buluyorsanız mutlaka bir şans verin derim.

Between Two Ferns: The Movie
Klaus
Scary Stories to Tell in the Dark
Adam Sandler: %100 Fresh

Gizem Uğur

Love, Death And Robots

Her bölümünde birbirinden bağımsız hikayelerin işlendiği dizi çizgi roman, anime sevenler için mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında.

Lucifer
Saf
Sıkışmışlık
The Art of Racing in the Rain

Ömer Aytimur

Pain and Glory

Tam bir yönetmen filmi. Tüm dokunuşları her saniyesinde izleyicisine aktaran Pain and Glory, Almodovar’ın belki de en iyi filmi.

The end of the f**ing World
System Crasher
Kız Kardeşler
A White, White Day

Hasan Keşke

The OA 2

Kendine has seyirci kitlesiyle ve ayakları yere sağlam basan performansıyla dikkat çeken The OA, iptal edilmesi nedeniyle senenin değer görmeyen yapımlarının başında geliyor.

When They See Us
Atlantique
Kingdom
Midsommar

Atakan Halıcı

Love, Death And Robots
Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer

When They See Us
The Mandalorian
Turn up Charlie