yukari cik
X

2019’un Sinemalarda En Çok İzlenen 20 Filmi

2019’un Sinemalarda En Çok İzlenen 20 Filmi

82ekran için yazan: Kaan Okan Çelik

Koca bir seneyi daha devirdik değerli okurlarım. Çok klişe oldu ama yapacak bir şey yok! Bu tarz yazıların girizgah genelde böyle olur/oluyor. Zenginin malı züğürdün çenesini bu yıl yine yormaya devam ediyor. İşte karşınızda ülkemizde en çok izlenen filmler demeden önce seyirci sayıları ile ilgili ufak bilgiler vermek istiyorum:

● 2018 yılında 70.5 milyon adet bilet kesilmişken 2019’da bu sayı 58.5 milyonda kaldı. Düşüş oranı %17’lerde.

● Kesilen 58.5 milyon adet biletin 33 milyonu Türk filmlerine kesildi.

● Seyirci sayıların bu hayli düşmesinde sinema işletmecileri ile yapımcılar arasında yaşanan ve kamuoyu tarafından “Mısır Savaşları” olarak bilenen krizin yaşanması etkili oldu.

● “Mısır Savaşları” sonunda ülkedeki sinema salonlarının büyük çoğunluğuna sahip işletmenin diğer kampanyaları da bitirmesi seyirci sayılarında azalmaya sebep olan bir başka etkendi.

İşte karşınızda 2019’da Sinemalarda En Çok İzlenen 20 Film

20. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya

Dean DeBlois’un yazıp yönettiği sevilen serinin yeni halkası Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya, halkının yeni lideri olan Hiccup ve ejderha dostu Toothless’ın yaşamlarına tehlike arz eden yeni bir tehlikeye karşı mücadelesini anlatıyordu.

Sevilen animasyon serisinin üçüncü filmi ülkemizde 695.841 seyirci tarafından seyredildi.

19. Karakomik Filmler

Cem Yılmaz’ın “iki film birden” konseptli projesi Karakomik Filmler, Kaçamak ve 2 Arada isimli iki orta metraj filmden oluşuyordu ve Cem Yılmaz filmlerine göre hayli az olan seyirci sayısı ile film vizyon ömrünü tamamladı: 700.519 seyirci

18. Ralph ve İnternet – Oyunbozan Ralph 2

Vizyona hangi filmini sunsa en az beş yüz bin seyircisi olan Disney’in seyilen animasyon serisinin ikinci filmi yine hatırı sayılır bir seyirci sayısına ulaştı: 687.209 seyirci

Filmin konusu ise şöyleydi: Rich Moore ve Phil Johnston tarafından yönetilen Ralph ve İnternet – Oyunbozan Ralph 2, video oyun salonundan internetin uçsuz bucaksız dünyasına adım atan video oyunların ‘sözde’ kötü karakteri Ralph ile uyumsuz arkadaşı Vanellope von Schweetz’in maceralarını anlatıyor.

17. Aslan Kral

Disney 1994 yılında vizyona giren ve oldukça sevilen müzikal animasyon filminin yeniden çevriminin bu yeni versiyonu seyirci tarafından yine sevildi ve 768.340 seyirciyi salonlara çekti.

16. Cinayet Süsü

Ünlü oyuncu Ali Atay’ın yönetmenliğini üstlendiği Cinayet Süsü, gizemli bir seri katil vakasını çözmeye çalışan cinayet büro ekibinin maceralarını konu edinen bir filmdi ve birbirinden ünlü oyuncuların yer aldığı yılın nitelikli işlerindendi. Film, 823.878 seyirci tarafından seyredildi.

15. Çiçero

Serdar Akar’ın yönetip Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde yer aldığı Çiçero, 2. Dünya Savaşı sırasında Çiçero kod adıyla bilinen casus Elyesa Bazna’nın hikâyesini konu ediniyordu. Film yapımcısının 1 tl’den 85 bin bileti satın almasıyla da tartışmaların konusu olan filmi 936.601 seyirci gördü.

14. Örümcek-Adam: Evden Uzakta

Marvel Sinematik Evreni’nin 23. filmi olan Spider-Man: Far From Home, Endgame’de yaşananlar sonrası tekrardan ayaklarının üzerinde durmaya çalışan Peter Parker’ın, okul arkadaşlarıyla gittiği Avrupa gezisi sırasında Nick Fury’nin gizemli bir görevi üzerine yıkmasıyla gelişen olayları konu ediniyor.

Filmi 942.651 seyirci sinemalarda gördü.

 

13. John Wick 3: Parabellum

Seyilen serinin her filmiyle seyirci sayısını katlamaya devam etti. Bu yıl vizyona giren serinin üçüncü filmini 944.173 seyirci izledi.

Keanu Reeves’in başrolünde yer aldığı aksiyon serisinin üçüncü filmi olan John Wick: Chapter 3 – Parabellum, ikinci filmin sonu itibarıyla ölüsüne $14 milyon değer biçilen ve The High Table üyesi birini öldürdüğü için gizli suikastçı birliğinden atılan John Wick’in dünyanın bütün suikastçıları peşindeyken New York’tan çıkmaya çalışmasını konu ediniyordu.

Serinin dördüncü filmi bir değişiklik olmazsa 21 Mayıs 2021’de vizyona girecek.

12. Captain Marvel

Brie Larson’ın Carol Denver yani namıdiğer Captain Marvel’a hayat verdiği Captain Marvel filmi, 90’ların ortasında dünyanın iki farklı uzaylı ırkının galaktik savaşı ortasında kaldığı zamanda karakterin kendi geçmişini ve kim olduğunu keşfederek evrenin en güçlü kahramanlarından birine dönüşme hikâyesini ele alıyordu.

Film için 1.081.073 seyirci sinemalara koştu.

11. Can Dostlar

BKM’nin yapımcılığında çekilen filmi Bizim Köyün Şarkısı’nın yönetmeni Tuğçe Soysop ve oyuncu ekibi hazırladı. Can Dostlar, parklarını Kötü Kazım’ın elinden almak için bir araya gelen mahalleli bir grup çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Film, 1.218.809 seyirci tarafından izlendi.

10. Karlar Ülkesi II

Gişede büyük başarı elde eden Frozen’ın devam filmi Frozen II; Elsa, Anna, Olaf ve Kristoff’un bu kez Arendelle’den çok uzak yerlerde yeni serüvenlerin peşinde koşmalarını ve krallıklarının antik gizemini çözmeye çalışmalarını konu ediniyordu. İlk film gibi bu filmde oldukça ilgi gördü ve 1.278.176 seyirci izledi.

9. Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw

Sevilen seri sevilen karakterinin yeni bir macera ile karşımıza çıktığı filmin konusu şöyleydi: Jason Statham ve Dwayne Johnson’ın rollerine geri döndüğü Hobbs & Shaw, Diplomatik Güvenlik Ajanı Luke Hobbs ve Deckard Shaw’ın filmin antagonisti Brixton’a karşı ittifak kuruşu ve mücadele edişini konu edinirken Brixton rolünde seyirci karşısına usta aktör Idris Elba çıkıyor.

Film 1.446.121 seyirci tarafından sinemalarda görüldü.

8. Mucize 2 Aşk

Son filmi Vezir Parmağı ile gişeden istediği sonucu alamayan Mahsun Kırmızıgül sevilen filminin yeni mecarası ile sinemalarımıza misafir oldu.

2015 yapımı Mucize’nin devam filmi Mucize 2 Aşk, Doğu’nun bir dağ köyünde yaşayan engelli bir genç olan Aziz ile görücü usulü evlenen Mızgin’in yaşama tutunma hikâyesini konu ediniyor.

Halen vizyonda olan filmi geçtiğimiz yıl içerisinde 1.579.419 seyirci gördü.

7. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Adını dünya spor tarihine altın harflerle yazdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini anlatan filmde Naim Süleymanoğluna Hayat Van Eck hayat verdi. Film halen vizyonda ve şu ana dek 1.694.781 seyirci tarafından izlendi.

6. Joker

Yılın en çok beklenen ve vizyona girdiğinde de konuşulan filmi Joker beklenenin üstünde bir ilgiyle karşılandı. Film hem izleyiciler hem de eleştirmenlerden tam not almıştı.

Joaquin Phoenix’in başrolünde olduğu Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in, zihninin psikolojik olarak yavaş yavaş tekinsiz sulara yelken açmasıyla bildiğimiz anlamıyla Joker karakterine dönüşümünü konu edinen filmi 1.869.193 seyirci görmek için sinemalara akın etti.

5. Kral Şakir Korsanlar Diyarı

2018 yapımı Kral Şakir Oyun Zamanı’nın devam filmi Kral Şakir Korsanlar Diyarı, bir maceraları sırasında Bermuda Şeytan Üçgeni’nde gizemli bir küreye hapsolan Kral Şakir ve arkadaşlarının hikâyesini anlatıyordu. Film sevenleri tarafından ilgiyle karşılandı ve filmi 2.107.417 seyirci gördü.

4. Avengers: Endgame

2008’de Iron Man ile başlayan ve 11 yılda 22 filmlik bir seriye dönüşen Marvel Sinematik Evreni’nin veda filmi, seyircisi tarafından adeta ihya edildi.

Infinity War’la korkunç titan Thanos amacına ulaşmış ve evrenin yarısını yok etmişti. Russo Kardeşler’in yeniden yönetmen koltuğunda oturduğu Avengers: Endgame’de evrenin sevilen kahramanları Captain Marvel’ı da yanlarına alarak her şeyleri pahasına Thanos’a karşı mücadeleyi anlatıyordu. Filmi 2.480.284 seyirci izledi.

3. Organize İşler Sazan Sarmalı

Yılmaz Erdoğan yönetmenliğinde Organize İşler: Sazan Sarmalı, Organize İşler’in üzerinden 12 yıl gibi bir süre geçen bu devam filminde, kızı Nazlı’nın dolandırılmasıyla hareket geçen Asım Noyan ile ekibinin, kurdukları sahtekârlık düzenini döndürmeye devam etmesini konu ediniyordu. Film “Mısır Savaşları”nın ve vizyondayken paralı platform Netflix’de de yayınlanması gibi tartışmaların merkezindeydi. 3.537.429 seyirci filmi sinemalarda izledi.

2. Recep İvedik 6

Şahan Gökbakar’ın başrolünde yer aldığı serinin altıncı filmi, arkadaşı Nurullah ile birlikte kendilerini Konya yerine Kenya’da bulan Recep İvedik’in hikâyesini anlatıyordu. Film seyirci sayısı olarak diğer filmlerin gölgesinde kalsa da 3.965.714 seyirci filmi izledi.

1. 7. Koğuştaki Mucize

Zirvede izleyenleri ağlatan bir film var. Zaten ülkece ya çok ağlatan ya da çok güldüren filmleri zirveye taşıyoruz. “Çok ağlatmak ve çok güldürmek” bizim sinemaya gitmemiz için bir kriter olmuş adeta!

Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği 7. Koğuştaki Mucize, 1983 yılında sıkıyönetim altındaki bir Ege kasabasında yaşayan ve haksız yere hapse atılan Memo ile yedi yaşındaki kızı Ova’nın tekrar birbirlerine kavuşmaya çalışmalarını anlatıyordu. Filmi 5.305.558 seyirci sinemalarda izledi.

Kaynak: Box Office Türkiye