yukari cik
X

2019’un En İyi Filmleri

2019’un En İyi Filmleri

Yerli sinemanın iyiden iyiye dibi gördüğü, sınırlarımızın dışından çıkagelen yapımlarla ise sinemaya yeniden aşık olduğumuz bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Özellikle Martin Scorsese, Pedro Almodavar, Quentin Tarantino gibi usta yönetmenlerin beyaz perdede kendine yer bulduğu 2019 unutulmaz filmlere ev sahipliği yaptı. Peki, bu koca yıla elveda demeye hazırlanırken yılın en iyileri hangileri merak ediyor musunuz? 82ekran yazarları olarak 2019’da en beğendiğimiz filmleri sizler için listeledik.

Ahmet Toğaç

My Ground Beneath My Feet

Berlin Film Festivali Altın Ayı Adaylığı ve yönetmenin kendi ülkesi Avusturya dışında dünya çapında pek sükse yapmamış bu filmi yılın en iyi filmi diye nitelendirmek birçoklarına göre tuhaf bir tercih olabilir. Belki “underrated” kategorilerin iyi filmlerinden biri olabilecek My Ground Beneath My Feet’i bu listenin başına yerleştirmemin temel sebebi, sinematografisiyle karakterinin film boyu paralel refleksler veriyor oluşuydu. Bir karakteri takip eden öyküsünü, seyirci deneyiminde bu kadar kuvvetli hissettiren film yalnızca ayağınızın altındaki toprağın kayma hissiyle bile son derece güçlü bir anlatı olarak hatırlanabilir.

School’s Out
Synonyms
Parasite
Kız Kardeşler

Furkan Erkan

So Long, My Son

Çin’deki politik devrimin etkilerinin, bir ailenin 30 yıllık hikayesiyle paralel bir şekilde aktarıldığı, zaman atlamalarının, ritmi bozmayacak oyunbaz bir kurguyla işlendiği ve duygu yoğunluğu da çok yüksek olmasına rağmen, ajitasyona kaymayan muhteşem bir film Elveda Oğlum. The Irishman’den daha iyi bulmamın sebebi de filmin yönetmeni Wang Xiaoshau’nun bu kendine has, risk almayı seven, güçlü sinema anlayışı.

The Irishman
The Lighthouse
Portrait de la jeune fille en feu
Toy Story 4

Atakan Halıcı

Marriage Story

Her bir anıyla oyunculuk resitali sunan ve çarpıcı senaryosuyla fark yaratan Marriage Story, yılın en iyisi.

Once Upon a Time in Hollywood
Skin

The Lighthouse
Joker

Gizem Uğur

Kız Kardeşler

Emin Alper, küçük yaşta öksüz kalan Nurhan, Havva ve Reyhan’ın ilginç hikayelerini Anadolu havasıyla harmanlayarak izleyiciye sunuyor. Film, hikayesi, oyunculukları ve görüntü kalitesiyle izleyiciyi etkisi altına alıyor ve sinema salonundan sonra da bir süre izleyiciyle birlikte gelmeyi başarıyor.

Parasite
Pain And Glory
Portrait de la jeune fille en feu
Nimic

Ömer Aytimur

Parasite

Ele aldığı konu ve merak uyandıran şahane finaliyle yılın en iyisi yakıştırmasını rahatlıkla yapabiliriz.

Joker
Marriage Story
The Irishman
Portrait de la jeune fille en feu

Hasan Keşke

Parasite

Senenin belki de en beklenmedik başarısını yakalayan filmlerinden biri. Film özellikle ikinci saatinde patlama yapıyor ve gerilimi iliklere kadar hissettiriyor.

Joker
Pain and Glory
The Irishman
Portrait de la jeune fille en feu

Polat Öziş

Joker

Bir çizgi roman uyarlaması çıkıp Venedik’te Altın Aslan kazanacak deseler, hadi oradan der geçerdik. Ancak Joker, yarattığı sükse, merkezine yerleştirdiği harikulade dram ve kitleleri harekete geçirebilme yetisiyle büyük ödüllere ambargo koyan ve bunu da sonuna kadar hak eden bir film. Yalnızca bu yılın değil son yılların da en iyi işlerinden biri olan filmin büyüklüğü, kazandığı tüm ödüllerden de daha görkemli.

The Irishman
Pain and Glory
The Two Popes
The Golden Glove