yukari cik
X

2019’da Sinemalarda En Çok İzlenen 10 Türk Filmi

2019’da Sinemalarda En Çok İzlenen 10 Türk Filmi

82ekran için yazan: Kaan Okan Çelik

Kendi ürettiği filmleri izleyen ülkelerin başında gelen Türkiye’de bu yıl Türk filmlerinin seyirci sayısı, 2018 yılına oranla düşse de Türk filmleri hâlâ gişede en büyük payın sahibi.

2018’de Türk filmlerine 44,5 milyon bilet kesilmişken bu sene bu sayı 33 milyonda kaldı. Gelin bu sene de “zenginin malı züğürdün çenesini yorar” demeden isteye göz atalım!

10. Karakomik Filmler

Cem Yılmaz’ın “iki film birden” konseptli projesi Karakomik Filmler, Kaçamak ve 2 Arada isimli iki orta metraj filmden oluşuyordu ve Cem Yılmaz filmlerine göre hayli az olan seyirci sayısı ile film vizyon ömrünü tamamladı: 700.519 seyirci

9. Cinayet Süsü

Ünlü oyuncu Ali Atay’ın yönetmenliğini üstlendiği Cinayet Süsü, gizemli bir seri katil vakasını çözmeye çalışan cinayet büro ekibinin maceralarını konu edinen bir filmdi ve birbirinden ünlü oyuncuların yer aldığı yılın nitelikli işlerindendi. Film, 823.878 seyirci tarafından seyredildi.

8. Çiçero

Serdar Akar’ın yönetip Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde yer aldığı Çiçero, 2. Dünya Savaşı sırasında Çiçero kod adıyla bilinen casus Elyesa Bazna’nın hikâyesini konu ediniyordu. Film yapımcısının 1 tl’den 85 bin bileti satın almasıyla da tartışmaların konusu olan filmi 936.601 seyirci gördü.

7. Can Dostlar

BKM’nin yapımcılığında çekilen filmi Bizim Köyün Şarkısı’nın yönetmeni Tuğçe Soysop ve oyuncu ekibi hazırladı. Can Dostlar, parklarını Kötü Kazım’ın elinden almak için bir araya gelen mahalleli bir grup çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Film, 1.218.809 seyirci tarafından izlendi.

6. Mucize 2 Aşk

Son filmi Vezir Parmağı ile gişeden istediği sonucu alamayan Mahsun Kırmızıgül sevilen filminin yeni mecarası ile sinemalarımıza misafir oldu.

2015 yapımı Mucize’nin devam filmi Mucize 2 Aşk, Doğu’nun bir dağ köyünde yaşayan engelli bir genç olan Aziz ile görücü usulü evlenen Mızgin’in yaşama tutunma hikâyesini konu ediniyor.

Halen vizyonda olan filmi geçtiğimiz yıl içerisinde 1.579.419 seyirci gördü.

5. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Adını dünya spor tarihine altın harflerle yazdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini anlatan filmde Naim Süleymanoğluna Hayat Van Eck hayat verdi. Film halen vizyonda ve şu ana dek 1.694.781 seyirci tarafından izlendi.

4. Kral Şakir Korsanlar Diyarı

2018 yapımı Kral Şakir Oyun Zamanı’nın devam filmi Kral Şakir Korsanlar Diyarı, bir maceraları sırasında Bermuda Şeytan Üçgeni’nde gizemli bir küreye hapsolan Kral

Şakir ve arkadaşlarının hikâyesini anlatıyordu. Film sevenleri tarafından ilgiyle karşılandı ve filmi 2.107.417 seyirci gördü.

3. Organize İşler Sazan Sarmalı

Yılmaz Erdoğan yönetmenliğinde Organize İşler: Sazan Sarmalı, Organize İşler’in üzerinden 12 yıl gibi bir süre geçen bu devam filminde, kızı Nazlı’nın dolandırılmasıyla hareket geçen Asım Noyan ile ekibinin, kurdukları sahtekârlık düzenini döndürmeye devam etmesini konu ediniyordu. Film “Mısır Savaşları”nın ve vizyondayken paralı platform Netflix’de de yayınlanması gibi tartışmaların merkezindeydi. 3.537.429 seyirci filmi sinemalarda izledi.

2. Recep İvedik 6

Şahan Gökbakar’ın başrolünde yer aldığı serinin altıncı filmi, arkadaşı Nurullah ile birlikte kendilerini Konya yerine Kenya’da bulan Recep İvedik’in hikâyesini anlatıyordu. Film seyirci sayısı olarak diğer filmlerin gölgesinde kalsa da 3.965.714 seyirci filmi izledi.

1.7. Koğuştaki Mucize

Zirvede izleyenleri ağlatan bir film var. Zaten ülkece ya çok ağlatan ya da çok güldüren filmleri zirveye taşıyoruz. “Çok ağlatmak ve çok güldürmek” bizim sinemaya gitmemiz için bir kriter olmuş adeta!

Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği 7. Koğuştaki Mucize, 1983 yılında sıkıyönetim altındaki bir Ege kasabasında yaşayan ve haksız yere hapse atılan Memo ile yedi yaşındaki kızı Ova’nın tekrar birbirlerine kavuşmaya çalışmalarını anlatıyordu. Filmi 5.305.558 seyirci sinemalarda izledi.

Kaynak: Box Office Türkiye