yukari cik
X

2018’in En İyi Filmleri

2018’in En İyi Filmleri

En başta söylemekte yarar var. Sinema adına oldukça verimli bir yılı geride bırakıyoruz. Yerli sinemadan dünya sinemasına kadar birçok usta işi örneğe tanıklık ettiğimiz 2018, Nuri Bilge Ceylan, Gasper Noe, Alfonso Cuaron gibi başarılı yönetmenlerin, kült olmaya aday işlerine de ev sahipliği yaptı. Peki, bu koca yılı geride bırakmaya hazırlanırken yılın en iyileri hangileri merak ediyor musunuz? 82ekran yazarları olarak 2018’i geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde yılın en iyilerini seçtik. İşte, 82ekran yazarlarının en iyileri!

Ahmet Toğaç

Bu yıl içinde, aşağıdaki beşlinin dışında daha birçok sinema filmini “yılın en iyi filmleri” listesine dahil etmeyi dilerdim. Dışarıda bıraktığım filmler dolayısıyla duygusal ve estetik anlamda içten içe bir huzursuzluk içinde olsam da bu beşliyi sinemasal olarak hayranlık uyandırıcı ve yarattıkları dünya içinde zihnimi en çok dolaştıran filmler oldukları için oluşturuyorum.

Roma

Ahlat Ağacı

Felice Lazzaro

Transit

Mektoub, My Love: Canto

Elçin Arıcan

Capharnaüm

Nadine Labaki’nin son filmi “Neden anne-babana dava açtın? Beni dünyaya getirdikleri için.” repliğiyle aklımıza kazınmış ve gerek oyunculuk, gerek sinematografisiyle göz doyuran ve iç acıtan hiç unutulmayacak hikâyesiyle çok farklı bir noktada konumlanıyor. Bu yüzden bu yıl izlediğim ve en sevdiğim filmler arasında başı çekmektedir.

Cold War

Transit

Isle of Dogs

Climax

Gizem Uğur

Climax

Climax, Gaspar Noe hayranlarının sinema salonlarına akın etmesine neden olan ve Noe hayranı olmayan ya da yönetmenin filmlerini fazla sert bulan kesimlerin dahi hayran olduğu bir film olmuş. Film tam bir Noe filmi; müzikler, renkler, sınırlarda gezinen karakterler… Fakat benim için bu filmi 2018 yılının en iyisi yapan şeylerin en önemlileri kullanılan çekim teknikleri ve müzikler oldu. Neo, filmde kullandığı çekim teknikleri, müzikler ve renklerle sinemanın imkanlarını yıkıp yeniden üretiyor ve hatta zaman – mekan algılarımızı alt üst etmeyi başarıyor denebilir.

Roma

The House That Jack Built

Ahlat Ağacı

Ölümlü Dünya

Hasan Keşke

Roma

Cuaron’un son ve en kişisel eseri olarak tanımladığı Roma, bu senenin sonuna doğru gündemimize bomba gibi düştü ve gerek biçimiyle gerekse izleyenin bam teline dokunan içeriğiyle en iyi olarak adlandırılmayı ziyadesiyle hak ediyor.

Climax

A Quiet Place

Ahlat Ağacı

Upgrade

Polat Öziş

Climax

Gasper Noe imzası taşıyan Climax, izleyicisini bir cehennemin ortasına bırakan ve anbean rahatsız edicilik dozajını yükselten bir film. Hatta aykırı bir tecrübe! Nitekim filmi izlerken, bu kızıl cehennemden misliyle zevk alabilir ve Noe’nun kıyamet tasvirine hayran gözlerle bakabilirsiniz. Bu bile, böylesine bir hikayeyi yılın en iyi filmi seçmemiz için yeter de artar bile.

Ahlat Ağacı

Upgrade

Searching

Roma