yukari cik
X

2018’in En İyi Dijital Platform Dizileri

2018’in En İyi Dijital Platform Dizileri

2018 yılı, bir önceki yıl hayatımıza iyiden iyiye dahil olan dijital platformların daha fazla söz sahibi olduğu bir yıl oldu. İtiraf etmek gerekirse neredeyse tüm dizileri, Netflix ve muadili platformlardan takip ediyoruz. Hal böyle olunca da üretimin epey arttığını söylemek mümkün. Tabii nicelik artarken, niteliğin ne denli arttığı ise ayrı bir tartışma konusu. Peki, tam da bu noktada yılın en iyi dijital platform dizilerine göz atmaya ve yerli-yabancı ayırt etmeksizin, saatlerimizi ayırdığımız usta işi dizileri bir çırpıda hatırlamaya ne dersiniz? 82ekran yazarları olarak, bu yıl izlediğimiz en iyi dijital platform dizilerini sizler için listeledik.

Hasan Keşke

Haunting of Hill House

Bu sene böyle bir dizi çıkacak ve ortalığı kasıp kavuracak deseler inanmazdım ama Haunting of Hill House çıktı ve bunu fazlasıyla başardı. İşte, tam da bu yüzden ona yılın en iyi dizisi yakıştırmasını rahatlıkla yapabiliyoruz.

Şahsiyet
Maniac
Altered Carbon
Dogs of Berlin

Ahmet Toğaç

The Haunting of Hill House

Shirley Jackson’un aynı isimli romanının serbest uyarlaması olan dizi, sinemaya yaklaşan biçimsel estetiği ve zekice örülmüş katmanlı anlatı yapısıyla, “hayaletli ev” alt türünün yalnızca dizi dünyası için değil sinemada rakiplerinin arasında da adeta ışıldayan bir yapım olarak senenin en iyi dizisi unvanını oldukça iyi bir şekilde taşıyor.

Handmaid’s Tale
Parfum
Wild Wild Country
Westworld

Gizem Uğur

Sıfır Bir

Sıfır Bir için ne desem az kalıyor sanırım. Bu yüzden biraz da iddialı ve büyük konuşursam bence yılın en iyisi. Ve yeni sezonuyla da en başından beri yakaladığı o istikrarlı ilerleyişi devam ettirmesiyle takdiri hak eden bir dizi. Karakterlerin gerçekliği ve olayların seyircide yarattığı etkiler harika. Sıfır bir, mahalleden çıkan seslerin ve alt kültürün yükselişi. Umarım ilk sezonda yakaladığı bu istikrarlı ilerleyişi 2019’da da devam ettirir.

Şahsiyet
Castlevania
The Haunting Of Hill House
Patrick Melrose

Elçin Arıcan

Kidding

Dizinin bir sahnenin nasıl çekildiğine dair Twitter’da çok paylaşılan video ile dikkatleri üstüne üstüne topladı Kidding. Bu sayede başladığım Michel Gondry’nin yeni dizisi alışılmış bir hikâyeyi inanılmaz bir şekilde absürtlüklerle ele almasıyla dikkat çekiyor. Bunların yanına Jim Carrey’nin oyunculuğu da eklenince tadından yenmiyor doğrusu…

Şahsiyet
Masum
Big Little Lies
Homecoming

Polat Öziş

Şahsiyet

İnsanlık için küçük, ama bizim için oldukça büyük bir adımdı Şahsiyet. Onur Saylak’ın yönetmenliğinde puhutv’de izleyicisi ile buluşan dizi, gerek renk paleti, gerek özgün hikayesi, gerekse gerilimi buram buram hissettiren yapısıyla birçoklarını ekran başına kilitledi. Geriye dönüp baktığımızda gelmiş geçmiş en iyi birkaç yerli diziden biri olarak lanse etmenin pekâlâ mümkün olduğu Şahsiyet, tam da bunu başarabilmesi hasebiyle yılın dizisi!

The Kominsky Method
La Casa De Papel
Atypical
Bartu Ben

 

*Yazarların 2018 yılı içerisinde izledikleri diziler baz alınmıştır.
*Dijital platformda yayınlanmasa dahi, senenin en iyisi olarak görülen ve es geçilmemesi gereken diziler de listeye dahil edilmiştir.