yukari cik
X

18. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin En İyileri

18. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin En İyileri

Bu yıl 13-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 18. !f İstanbul Film Festivali, kapanış töreninin ardından son buldu. Akıllarda ise seyredilen onlarca güzel film kaldı. Keş!f seçkisinden, Ulusal Yarışma’ya kadar birçok önemli filme tanıklık ettiğimiz festivalde, izlediğimiz en iyi filmleri #ifteizledim etiketiyle sosyal medyada anbean paylaşmıştık. Dilerseniz o filmlere bir kez de topluca göz atalım. Karşınızda sıra gözetmeksizin listelediğimiz en iyi !f İstanbul filmleri!

  • Forman vs. Forman (Jakub Hejna, Helena Trestíková / 2019)

Ünlü yönetmen Milos Forman’ın hayatını ele alan ve yakın dönem Avrupa siyasi tarihinden Hollywood’un sürüncemeli dünyasına kadar birçok farklı noktaya temas eden Forman vs. Forman, sinema tutkunlarının hayran gözlerle tanıklık edeceği dokunaklı bir belgesel.
  • The Death of Dick Long (Daniel Scheinert / 2019)

Talihsiz bir kazadan felakete sürüklenen hayatların trajikomedisi: The Death of Dick Long. Cinayet filmlerindeki karizmatik karakterlerin aksine film, tıpkı hayattaki gibi işlerin asla yolunda gitmediği, uyumsuzluklarla dolu bir kaçış çabasını konu ediniyor.
  • About Endlessness (Roy Andersson / 2019)

Seyri birçok izleyici için oldukça zor olan Roy Andersson’un son filmi About Endlessness, kendini yönetmenin gözüyle dünyayı görmeye adamış seyirci nazarında, içinden çıkılması imkansız bir sinema deneyimini, yeni vaatte bulunmadan daha vurgulu imajlarla sunuyor.
  • Peri: Ağzı Olmayan Kız (Can Evrenol / 2019)

Kendine has tarzı ve korku türüne getirdiği özgün bakış açısıyla adından söz ettiren Can Evrenol’un son filmi Peri: Ağzı Olmayan Kız, anbean yükselen adrenalin dozajı ve ezber bozan tavrıyla post apokaliptik bir masalı izleyicisine sunuyor.
  • Tehran: City of Love (Ali Jaberansari / 2019)

Yalnızlıktan mustarip üç farklı karakterin yeni heyecanlara yelken açışını ele alan ve anlatısını kara mizah sosuyla kuvvetlendiren Tehran: City of Love, hayal kırıklıkları etrafına kurulu hikayesini trajikomik bir şekilde sunarak seyir zevkini doruklara çıkarıyor.
  • Beanpole (Kantemir Balagov / 2019)

Dostlukları, savaşın getirdiği kayıplarla sıradan faşizme dönüşen iki kadının, II. Dünya Savaşı sonrası Rusya’da hayatta kalma çabalarını ele alan Beanpole (2019), Bergman’ın “sinematografi insan yüzüdür” sözünü her planında akıllara getiriyor.
  • The Dead Don’t Die (Jim Jarmusch / 2019)

The Dead Don’t Die, Jim Jarmusch’un manasızlık üzerine kurduğu öykülerin yanında, yörüngesinden çıkmış gezegeni felaketlerin değil tüketim saçmalıklarının dünyası haline getirerek belki de kendisinden beklenilmediği kadar karamsar bir evren yaratıyor.

BONUS

  • Ağır Roman (Mustafa Altıoklar / 1997)

Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan ve Kolera’daki çarpık hayatı merkezine alan Ağır Roman, adıyla müsemma bir şekilde roman tadında ilerleyen ancak oldukça ağır bir hikayeyi merkezine alan sert ve karanlık bir film. Türk Sineması’nın kültleri arasında yer alan Mustafa Altıoklar imzalı filmi, perdede izleme deneyimi ise şüphesiz ki !f İstanbul’un en unutulmaz anlarının başında gelecektir.