yukari cik
X
X

7. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nde Kanatlı Denizatı Ödülleri Sahiplerini Buldu

7. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nde Kanatlı Denizatı Ödülleri Sahiplerini Buldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve Uşak Belediyesi’nin katkılarıyla, Doç. Dr. Murat Sezgin’in başkanlığı ve Dr. Onur Keşaplı’nın yönetiminde Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu’nca, 12-20 Aralık tarihlerinde düzenlenen 7. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nde kazananlar belli oldu.

Salgın nedeniyle www.usakfilmfest.com platformunda çevrimiçi gerçekleşen ve 44’ü ilk gösterim olmak üzere 131 filmi, 10 gün boyunca ücretsiz olarak Türkiye ve dünyadan on binlerce sinemasevere ulaştıran festival, üç yarışmada toplam 23 dalda Kanatlı Denizatı Ödülü takdim etti.

18 Aralık Cuma akşamı, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde, sınırlı katılımla düzenlenen ödül törenine, festivalin yönetimi, jüri üyeleri, ödül sahiplerinin yanı sıra, yönetmen Gökçen Usta ile akademisyen ve sinema yazarı Murat Tırpan katıldı.

Törende gerçekleştirilen duyuruda, yurtiçi ve yurtdışındaki sinemaseverlerin gösterdiği ilgi ve gösterimlerin sürdürülmesine yönelik talepler neticesinde, festival seçkisinin büyük bölümünü oluşturan “Natura Urbana”, “Alternatif Sesler”, “Sinema İyileştirir”, “Bir Yönetmenin İmgelemi”, “Bergmanografi”, “Jürimiz Neden Jüri Oldu” ve Ulusal Yarışma seçkilerinin 27 Aralık Pazar gece yarısına kadar yayında kalacağı bildirildi.

Oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımını kaldırarak bir ilke imza atan 7. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin, sinema sanatının tüm bileşenlerine yönelik kategorileriyle öncü konumdaki üç yarışmasında, ana jüri tarafından Kanatlı Denizatı Ödülleri’ne layık görülen yapıtlar ve sanatçılar şu şekilde;

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI

En İyi Film – “So We Live” / Yönetmen: Rand Abou Fakher

En İyi Yönetmen – “Sticker” / Yönetmen: Georgi M. Unkovski

En İyi Senaryo – “Da Yie”, Anthony Nti, Chingiz Karibekov / Yönetmen: Anthony Nti

En İyi Görüntü Yönetmeni – “Da Yie”, PJ Claessens / Yönetmen: Anthony Nti

En İyi Sanat Yönetmeni – “Dogwatch”, Emeli Steinbacher / Yönetmen: Albin Wildner

En İyi Kurgu – “Da Yie”, Frederik Vandewalle / Yönetmen: Anthony Nti

En İyi Ses Tasarımı – “Sticker”, Sashko Potter Micevski / Yönetmen: Georgi M. Unkovski

En İyi Başrol Oyuncusu – “Sticker”, Sashko Kocev / Yönetmen: Georgi M. Unkovski

En İyi Yardımcı Oyuncu – “Da Yie”, Matilda Enchil / Yönetmen: Anthony Nti

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

En İyi Film – “Göremediğimiz Tüm Işıklar”, Kemal Emir / Yönetmen: Şeyhmus Altun

En İyi Yönetmen – “Göremediğimiz Tüm Işıklar”, Yönetmen: Şeyhmus Altun

En İyi Senaryo – “Münhasır”, Yeşim Tonbaz / Yönetmen: Yeşim Tonbaz

En İyi Görüntü Yönetmeni – “Göremediğimiz Tüm Işıklar”, Eren Yıldız / Yönetmen: Şeyhmus Altun

En İyi Sanat Yönetmeni – “Sarı, Siyam, Kanocular ve Ev Sahibi”, Selen Hayal / Yönetmen: Esme Madra

En İyi Kurgu – “Ablam”, Doruk Kaya / Yönetmen: Burcu Aykar

En İyi Ses Tasarımı – “Boğulmanın Adabı”, Deniz Bahadır Özdemir / Yönetmen: Sertaç Koyuncu

En İyi Görsel Efekt – “Boğulmanın Adabı”, Dokuz Eylül Üniversitesi Animasyon Bölümü / Yönetmen: Sertaç Koyuncu

En İyi Film Müziği – “Anı”, Esin Nilay Zengin / Yönetmen: Elif Turan

En İyi Makyaj – “Paydos”, Tolga Yıldız / Yönetmen: Öykü Orhan

En İyi Başrol Oyuncusu – “Ablam”, Devrim Eylem Şeker / Yönetmen: Burcu Aykar

En İyi Yardımcı Oyuncu – “Dur Bak Dinle Geç”, Ali Seçkiner Alıcı / Yönetmen: Muhammed Günaydın

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

En İyi Belgesel – “Çıtırtı” / Yönetmen: Burak Onat

En İyi Kurmaca – “Son Akşam Yemeği” / Selinay Güneş




82ekran sitesinin bütün hakları saklıdır. - 2020